Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Nie wyrzucaj! Odwiedź „Rzeczownik” i daj rzeczom drugie życie!

Autor: w dniu 2023-09-12

Rzeczownik to wyjątkowe miejsce, które funkcjonuje od dziś w Chorzowie. Służy temu, by dać drugie życie używanym przedmiotom. 

W Chorzowie wychodzą z założenia, że nie wszystkie nieużywane rzeczy powinny trafiać na wysypisko. Wielu z nich można dalej używać. To szczególnie ważne, by na składowiskach zalegało jak najmniej obiektów, które mogą przysłużyć się kolejnemu użytkownikowi.

Rzeczownik daje przedmiotom drugie życie

Nowe miejsce powstało w Chorzowie, przy ulicy Stalowej. Do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych można przynieść używane, ale niezniszczone książki, meble, małe AGD czy inne przedmioty, które mogą się komuś jeszcze przydać.

-Będziemy nadawać rzeczom drugie życie. Będziemy chcieli, żeby dobrej jakości rzeczy, używane, nie trafiały na wysypisko, ale do ludzi, którzy będą chcieli ponownie je wykorzystać – zaznacza zastępca prezydenta Chorzowa, Marcin Michalik.

Czego na pewno nie należy przynosić ze sobą w to miejsce?

-Artykuły gospodarstwa domowego, meble, akcesoria dziecięce. Nie przyjmujemy fotelików samochodowych. Nie jesteśmy w stanie sprawdzić, czy są sprawne technicznie – dodaje Michał Niemczyk ze spółki ALBA, która zajmuje się PSZOK-iem.

Punkt wymiany rzeczy w Chorzowie działa od wtorku do soboty. W planach jest również uruchomienie odpowiedniej strony internetowej, gdzie przyniesione przez mieszkańców przedmioty będzie można wcześniej obejrzeć. Inicjatyw mających na celu dzielenie się przedmiotami jest znacznie więcej. Pisaliśmy o nich niedawno:

Babi Targ, czyli wielkie wietrzenie szaf po raz pierwszy w Gliwicach