Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Nie żyje Emilian Kamiński. Artysta miał 70 lat

Autor: w dniu 2022-12-26

Znany reżyser i aktor Emilian Kamiński zmarł dziś, po ciężkiej chorobie. Miał 70 lat. Informację potwierdził Teatr Kamienica.

Aktor, reżyser, założyciel Fundacji Atut i warszawskiego Teatru Kamienica miał w swoim dorobku artystycznym setki ról teatralnych i filmowych. 23 grudnia odznaczony został medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Emilian Kamiński zmarł. Wielka strata dla świata kultury

Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie występował na początku swojej kariery między innymi w dramacie wojennym "Pierwszy dzień wolności" czy "Niemcach". Współtworzył Teatr Domowy, który powstał jako w 1981 roku wyraz sprzeciwu wobec zastanej wówczas sytuacji politycznej w Polsce.  Największą popularność przyniósł mu jednak występ w filmie "Szaleństwa Panny Ewy".  Oficjalnie informację o śmierci artysty potwierdziła rzeczniczka Teatru Kamienica Patrycja Pawlik. Wpis dotyczący odejścia artysty pojawił się też w mediach społecznościowych:

Dziś o godzinie 7.30, po długiej i ciężkiej chorobie zmarł Emilian Kamiński, twórca i dyrektor Teatru Kamienica, aktor i reżyser. Odszedł przy rodzinie, w swoim domu w Józefowie.
Nie ma słów, które potrafiłyby wyrazić smutek i żal pozostawiony w naszych sercach…
Cześć oddał zmarłemu Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Giński: