Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Nie żyje Mariusz Walter. Były prezes TVN miał 85 lat

Autor: w dniu 2022-12-13

Zmarł Mariusz Walter – założyciel telewizji TVN i współwłaściciel grupy ITI. Informację jako pierwsza podała telewizja TVN24.

Ceniony przedsiębiorca telewizyjny był wcześniej reporterem i reżyserem. Urodzony 1937 roku we Lwowie podjął studia na Politechnice Śląskiej w Gliwicach, gdzie związał się ze studenckim radiowęzłem, która dała początek wielkiej miłości do mediów.

W kolejnych latach kariery dziennikarskiej Walter związany był m.in. ze śląskim oddziałem Telewizji Polskiej, by następnie – w latach 60. – rozpocząć pracę w jej warszawskim ośrodku. W Telewizji Polskiej reżyserował i pisał scenariusze, tworząc takie tytuły jak "Turniej miast" czy "Studio 2". Był z nią związany aż do wprowadzenia w Polsce stanu wojennego.

Mariusz Walter – dalsze działania

Przełomowym momentem w życiu Waltera był rok 1983, kiedy poznał biznesmena Jana Wejcherta, z którym w drugiej połowie lat 90. współtworzył telewizję TVN, a następnie TVN24, która była pierwszą w kraju telewizją informacyjną.  Wejchert i Walter wspólnie zajmowali się, w ramach grupy ITI szeroko pojętym handlem. W latach 90. drugi z tej dwójki kupił od znajomego telewizję Wisła, która dała początek dzisiejszemu TVN-owi, który w obecnej formie nadaje od 1997 roku.

Walter był prezesem TVN do 2001 roku, kiedy został także odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W zarządzie ITI zasiadał 11 lat dłużej.  Wręczono mu również statuetkę "Gwiazda Telewizji Polskiej" którą dostał w związku z jubileuszem 50-lecia TVP – "za nowatorskie programy telewizyjne, stworzenie nowej jakości w rozrywce i publicystyce telewizyjnej".