Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Nielegalna fabryka papierosów ujawniona w Rudzie Śląskiej

Autor: w dniu 2024-06-30

Policjanci z Rybnika, zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej wraz z kryminalnymi z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach zlikwidowali nielegalną linię produkcyjną papierosów w Rudzie Śląskiej. Śledczy zatrzymali w tej sprawie dwóch mężczyzn i zabezpieczyli ponad 153 tysiące papierosów, tytoń oraz 5 specjalistycznych maszyn, tworzących linię produkcyjną. Straty Skarbu Państwa z tytułu uszczuplenia podatku akcyzowego i VAT oszacowane zostały na ponad 200 tysięcy złotych.

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Rybniku wraz z kryminalnymi z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, przeprowadzili akcję przeciw osobom zajmującym się przestępczością akcyzową. Śledczy potwierdzili zebrane informacje i podczas wspólnej akcji zlikwidowali nielegalną linię produkcyjną papierosów w Rudzie Śląskiej.

W trakcie przeszukania zabezpieczyli ponad 153 tysiace papierosów, tytoń oraz 5 specjalistycznych maszyn tworzących linię produkcyjną. W tej sprawie śledczy zatrzymali 40-letniego mieszkańca Czeladzi oraz 44-letniego katowiczanina. Mężczyznom, na podstawie zebranych dowodów, przedstawili zarzuty za wytwarzanie oraz przechowywanie wyrobów tytoniowych w postaci papierosów i suszu tytoniowego bez polskich znaków skarbowych akcyzy – informuje rybnicka policja.

Gdyby towar ten trafił na rynek, Skarb Państwa straciłby na uszczupleniu podatku akcyzowego i VAT ponad 200 tysięcy złotych. Czyn ten, według kodeksu karnego skarbowego, podlega karze grzywny, karze pozbawienia wolności albo obu tym karom łącznie. Decyzją Prokuratury Rejonowej w Rudzie Śląskiej, podejrzani zostali objęci policyjnymi dozorami, poręczeniem majątkowym oraz zakazem zbliżania i kontaktowania się.

Foto i źródło: Policja Rybnik