Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Nielegalne papierosy warte setki tysięcy złotych

Autor: w dniu 2024-02-06

Setki tysięcy złotych – tyle były warte nielegalne papierosy ujawnione przez funkcjonariuszy śląskiego oddziału Krajowej Administracji Skarbowej. W sprawie został zatrzymany 58-latek. Gdyby towar trafił na rynek, Skarb Państwa straciłby ponad 1,3 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków.

Funkcjonariusze ze Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach wpadli na trop procederu polegającego na sprzedaży nielegalnych papierosów. Działania rozpoczęły się na drodze w Sosnowcu. Mundurowi zatrzymali do kontroli samochód osobowy, którym kierował 58-letni mężczyzna.

W wyniku kontroli funkcjonariusze ujawnili w aucie blisko 4 tys. paczek papierosów rożnych marek bez polskich znaków akcyzy. Mundurowi podejrzewali, że to tylko część trefnego towaru. Jak się okazało, mężczyzna przechowywał oprócz tego również nielegalne papierosy w garażach położonych na terenie Zagłębia. Tam służby ujawniły jeszcze ponad 47 tysięcy paczek nielegalnego towaru. Łącznie funkcjonariusze zabezpieczyli ponad 50 tysięcy paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy o wartości rynkowej niemal 830 tysięcy złotych – mówi Anna Hanke – Hetmaniok z Izby Administracji Skarbowej w Katowicach.

Gdyby towar trafił na rynek, Skarb Państwa straciłby ponad 1,3 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Przesłuchany w charakterze podejrzanego o popełnienie przestępstwa skarbowego mężczyzna przyznał się do przechowywania i przewożenia wyrobów akcyzowych stanowiących przedmiot czynu zabronionego.

Służby przypominają, że nabywanie, przechowywanie, przewożenie, przesyłanie i przenoszenie nielegalnych wyrobów tytoniowych, a także pomaganie w ich zbyciu czy ukryciu, stanowi przestępstwo lub wykroczenie skarbowe.

Foto i źródło: Śląska KAS