Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Inwestycyjna ofensywa w Katowice Airport. Będzie nowy terminal

Autor: w dniu 2024-02-06

Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze szykuje się do realizacji gigantycznej inwestycji. W Katowice Airport powstanie całkowicie nowy terminal pasażerski. To jednak nie jedyna planowana inwestycja. Najbliższe lata to ma być prawdziwa ofensywa jeśli chodzi o poprawę lotniskowej infrastruktury. Planowany budżet? Ponad 1,5 miliarda złotych.

Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze SA zaprezentowało "Program inwestycyjny KTW na lata 2024-2028. Najważniejsze inwestycje zaplanowane w ramach programu rozbudowy infrastruktury KTW to: główny terminal pasażerski o powierzchni 49 tys. m kw, nowy układ drogowy przed terminalem głównym ze strefą kiss&fly, multimodalne centrum przesiadkowe, rozbudowa parkingów terenowych, budowa parkingu wielopoziomowego, multimodalny węzeł przeładunku towarów i paliw w oparciu o bocznicę kolejową, czwarty hangar do obsługi technicznej samolotów, drugi terminal towarowy i nowa strażnica Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej i zaplecze działów transportu i eksploatacji lotniska.

Przygotowaliśmy kompleksowy program rozbudowy infrastruktury katowickiego lotniska, w ramach którego stawiamy na pogłębienie dywersyfikacji dostarczanej infrastruktury. Nasz cel to wzmocnienie portu we wszystkich obszarach działalności, tj. w obsłudze ruchu pasażerskiego, serwisowaniu statków powietrznych oraz cargo lotniczym. Realizacja przedstawionych w programie inwestycji pozwoli sprostać wymogom rosnącego ruchu pasażerskiego, a także oczekiwaniom naszych kontrahentów zajmujących się obsługą techniczną samolotów i transportem cargo. Nowa infrastruktura to także wzrost zatrudnienia. Szacujemy, że do 2030 roku we wszystkich firmach i instytucjach państwowych działających na terenie portu będzie pracowało ok. 8 tys. osób – mówi Artur Tomasik, prezes Zarządu GTL SA.

Nowa infrastruktura jest niezbędna do obsługi planowanej liczby pasażerów. Z każdym rokiem ta liczba ma rosnąc i już za cztery lata może to być 7,5 miliona podróżnych. W 2033 roku ma to być nawet 10 milionów pasażerów.

Całkowity szacunkowy koszt programu inwestycyjnego Katowice Airport 2024–2028 to ok. 1,5 mld zł, w tym ok. 950 mln zł to koszt budowy głównego terminalu pasażerskiego. GTL SA planuje sfinansować projekt ze środków własnych, kredytu komercyjnego, podniesienia kapitału oraz dotacji z Unii Europejskiej.

Foto: Biuro prasowe Katowice Airport