Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Noga z gazu. Dziś akcja „Prędkość”

Autor: w dniu 2023-05-19

Kierowcy noga z gazu! Dzisiaj od rana na terenie całego kraju trwają działania "Prędkość". Przez kilkanaście godzin mundurowi będą kontrolowali, czy kierowcy stosują się do ograniczeń prędkości. W tym celu skorzystają z wszystkich dostępnych urządzeń do pomiaru prędkości.

Do ogólnopolskiej akcji "Prędkość" włączyli się również śląscy policjanci. Patrole biorące udział w działaniach, pełnią służbę w miejscach newralgicznych, gdzie dochodzi do dużej liczby zdarzeń drogowych. – Celem akcji jest egzekwowanie od kierujących przestrzegania przepisów dotyczących prędkości oraz ograniczenie liczby osób poszkodowanych w wypadkach drogowych. Policjanci, w trakcie prowadzonych, działań będą także weryfikowali stan trzeźwości kierowców, sprawdzali wyposażenie samochodu oraz wymagane dokumenty – czytamy na stronie internetowej śląskiej policji.

W przypadku najbardziej poważnych wykroczeń, skutkujących zagrożeniem bezpieczeństwa ruchu drogowego, zastosowana zostanie tzw. "recydywa". Sytuacja ta dotyczy złamania przepisów z tej samej grupy w ciągu 2 lat od ostatniego wykroczenia. Jeżeli tak się stanie, mandat drogowy będzie dwukrotnie wyższy, niż dotychczas.

Poniżej kwoty mandatów za rażące przekroczenie prędkości:

31-40 km/h – pierwszy raz: 800 złotych/recydywa: 1600 złotych;

41-50 km/h – pierwszy raz: 1000 złotych/recydywa: 2000 złotych;

51-60 km/h – pierwszy raz: 1500 złotych/recydywa: 3000 złotych;

61-70 km/h – pierwszy raz: 2000 złotych/recydywa: 4000 złotych;

71 km/h i więcej – pierwszy raz: 2500 złotych/recydywa: 5000 złotych.

Foto i źródło: Śląska Policja