Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Nowa galeria sztuki oficjalnie otwarta w Katowicach

Autor: w dniu 2023-06-27

Na mapie Katowic pojawiło się nowe miejsce, gdzie można obcować ze sztuką. Swoje prace prezentuje tam Wojciech Dzienniak. 

Marzenia mogą się spełniać. Przykładem na to jest historia artysty tworzącego w stolicy regionu. W centrum Katowic działalność rozpoczęła galerio-pracownia Wojciecha Dzienniaka. Utytułowany artysta-rzeźbiarz jest autorem między innymi pomnika Jana Pawła II dla Centrum Pediatrii w Sosnowcu czy medali dla redakcji "Sportu".

Nowa galeria sztuki w Katowicach

To galeria sztuki i pracownia artysty w jednym. W centrum Katowic powstało nowe miejsce – to Otwarta Pracownia Rzeźby i Ceramiki Wojciecha Dzienniaka. Artysta od lat związany jest z regionem, jak sam przyznaje, o takim miejscu marzył od młodości.

-Ceramiką zajmuję się już trzydzieści kilka lat. Byłem kiedyś we Francji i tam zobaczyłem galerię połączoną z pracownią. Teraz dzięki Panu Bogu i miastu się to ziściło – mówi Dzienniak. – Pracuję, robiąc rzeźbę bardziej użytkową – naczynia, dzbany, misy, talerze – dodaje.

Co ciekawe, każdy, kto przyjdzie – a artysta akurat będzie mieć czas – będzie mógł spróbować samemu lepić.

-Służę instrukcją. Będę miał glinę, bo ciężko wymagać, żeby ktoś przychodził z własną gliną – mówi Dzienniak

Galerio-pracownia Wojciecha Dzienniaka przy Kościuszki 35 powstała w ramach katowickiego programu Lokal na Kulturę.

Wojciech Dzienniak urodził się w 1966 roku. Jest autorem m.in. Pomnika Jana Pawła II dla Centrum Pediatrii w Sosnowcu, okolicznościowych statuetek oraz medali m.in. dla redakcji "Sport", tablic upamiętniających ważne wydarzenia jak Tragedia Górnośląska czy Odzyskanie Niepodległości, a także scenografii teatralnych dla teatru Gugalander. Otrzymał stypendium Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury. Pracował również z osobami niepełnosprawnymi i więźniami.