Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Nowa metoda leczenie niedosłuchu. To będzie pierwsza taka operacja w naszym województwie

Autor: w dniu 2024-07-05

Pierwsza w województwie śląskim operacja wszczepienia implantu słuchowego Cochlear™ Osia®2 zostanie przeprowadzona w szpitalu im. A. Mielęckiego w Katowicach. Pacjenci z południa Polski zyskują dzięki temu łatwiejszy dostęp do leczenia niedosłuchu.
Zabieg zostanie przeprowadzony dziś w kierowanym przez prof. Jarosława Markowskiego Oddziale Otolaryngologii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. A. Mielęckiego SUM w Katowicach.

Niedosłuch leczony dzięki specjalnemu implantowi

Pacjentem, któremu wszczepiony zostanie implant, będzie 70-letni mężczyzna, cierpiący od urodzenia na niedosłuch dużego stopnia w lewym uchu. Operację przeprowadzi dr Katarzyna Przytuła przy wsparciu dr. hab. Wojciecha Gawęckiego z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Poznaniu.

System Cochlear™ Osia®2 jest pierwszym na świecie i jedynym aktywnym osseointegracyjnym systemem implantu (OSI), który wykorzystuje – informuje szpital – cyfrową piezoelektryczną stymulację do przesyłania dźwięku bezpośrednio do struktur ucha wewnętrznego. Implant ten składa się z dwóch elementów: części wszczepialnej oraz części zewnętrznej (procesora). Implant OSI 300 odbiera sygnał z części zewnętrznej i za sprawą piezoelektryka przetwarza go na drgania odbierane przez ucho wewnętrzne pacjenta.

Nowoczesny implant dedykowany jest pacjentom, u których stwierdzono – informuje szpital – niedosłuch przewodzeniowy, mieszany w stopniu 50 dB HL, a także pacjentom z jednostronną głuchotą (SSD), czyli całkowitym brakiem słuchu w jednym uchu.

Zaplanowana na dziś operacja będzie pierwszą tego typu w województwie śląskim. Dzięki temu pacjenci z tego i sąsiednich województw zyskują łatwiejszy dostęp do leczenia niedosłuchu.