Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Nowa taryfa ZTM z opóźnieniem

Autor: w dniu 2023-01-12

Nowa taryfa ZTM wejdzie w życie później niż zakładano. W oficjalnej informacji podano, że przyczyną takiego stanu rzeczy są prace nad aplikacją mobilną.

Wejście w życie nowej taryfy ZTM nastąpi później niż wcześniej sądzono. Stanie się tak z uwagi na intensywne prace nad aplikacją.

Nowa taryfa ZTM później niż zakładano

Nowa taryfa nie wejdzie w życie 16 stycznia, jak wcześniej zakładano. Oznacza to, że później będą też dostępne nowe rozwiązania w opcji "Podróż Start/Stop". Zmiany zaczną obowiązywać wtedy, gdy wykonawca przygotuje ostateczną wersję aplikacji.

– Trwają odbiory nowej aplikacji, która będzie podstawą nowego systemu sprzedaży biletów. Dopracowujemy produkt, aby w dniu, w którym udostępnimy go pasażerom, był jak najlepszej jakości – mówi Jacek Brzezinka – członek zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Dodaje równocześnie, że najważniejszy dla zarządców transportu jest komfort pasażerów. Wymaga to większej ilości czasu na stworzenie oprogramowania i jego testy.

Co z zakupem biletów w aplikacji mobilnej?

W związku z przesunięciem daty wejścia w życie nowej taryfy, zakup biletów za pomocą aplikacji Mobilny ŚKUP będzie możliwy dłużej, do momentu, w którym nowa aplikacja będzie już w pełni gotowa.

– Na ten moment, dla pasażerów nic się nie zmienia – mówi Łukasz Zych z biura prasowego GZM – Kupujemy bilety tak jak do tej pory, karty ŚKUP i jej mobilna aplikacja pozostają w użyciu – precyzuje Zych.

Nowa taryfa, nowe rozwiązania

Opcja "Podróż Start/Stop" będzie dostępna wyłączanie w aplikacji mobilnej. Pozostałe ceny biletów oraz możliwości ich zakupu pozostaną bez zmian.

W opcji tej dostępne będą nowe przedziały czasowe biletów: 5-, 10- i 15-minutowe. Najtańszy, 5-minutowy bilet w wersji normalnej będzie kosztował 2 zł, a w ramach promocji obowiązującej przez 3 pierwsze miesiące, jedynie złotówkę.

Wybór opcji "Podróż Start/Stop" sprawi, że pasażer za wszystkie przejazdy w ciągu dnia nie zapłaci więcej, niż wartość biletu "dziennego". Obecnie wynosi ona 12 zł w opcji normalnej.

Przy wyliczaniu najkorzystniejszej dla pasażera opłaty, w ramach opcji "Podróż Start/Stop" system uwzględni nie tylko czasy poszczególnych przejazdów, ale również ewentualne przesiadki, trwające nie dłużej niż 30 minut. Wówczas system, pod koniec dnia, rozliczy tę kolejną podróż jako kontynuację czasu z poprzedniego pojazdu.

Fot. Radosław Kaźmierczak