Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Nowatorska metoda leczenia jaskry w gliwickim szpitalu

Autor: w dniu 2023-11-14

Medycy gliwickiego szpitala korzystają z nowoczesnego rozwiązania umożliwiającego walkę z jaskrą. Oznacza to, że placówka dołączyła w ten sposób do grona podobnych jednostek, które mogą pomagać pacjentom z problemami okulistycznymi.

Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach dołączył do ścisłego grona placówek medycznych, w których przeprowadzane są zabiegi przeciwjaskrowe z wykorzystaniem tzw. mikrostentów, czyli maleńkich rurek regulujących poziom ciśnienia w oku.

– Taki zabieg nie trwa długo, nie jest obarczony dużym ryzykiem i daje komfort pacjentowi, u którego np. metody farmakologiczne nie do końca się sprawdzały. Co ważne, nie ma ograniczeń wiekowych, liczy się kwalifikacja medyczna. Dzięki wprowadzeniu na stałe tych procedur możemy skuteczniej pomagać pacjentom – wyjaśnia dr Anna Wieczerska-Dec kierująca oddziałem okulistyki w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach.

W Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach rusza poradnia chorób zakaźnych

Najbardziej dotkliwymi następstwami jaskry są uszkodzenie nerwu wzrokowego, zawężenie pola widzenia oraz dyskomfort związany z koniecznością regularnego podawania specjalnych kropli do oczu, co dla wielu chorych bywa skomplikowane w codziennym życiu.

– Szacuje się, że w Polsce na jaskrę choruje nawet milion osób, ale część z nich nie ma o tym pojęcia. Uszkodzenie nerwu wzrokowego może być bardzo skryte, często zdarza się, że pacjent zgłasza się do okulisty z powodu pogorszenia widzenia i nie wie, że ma wysokie ciśnienie w oku. Choroba zdążyła już się mocno rozwinąć – tłumaczy dr Wieczerska-Dec.

Fot. archiwum Miejskiego Szpitala nr 4 w Gliwicach

Jaskra – nazywana "złodziejką wzroku" – pozostaje chorobą nieuleczalną, ale medycy dysponują coraz lepszymi metodami, aby ją leczyć. Lekarze mogą zmniejszać ciśnienie w oku, ograniczać postęp choroby, jednak, jak sami podkreślają, nadal nie mogą całkowicie uzdrowić pacjenta.

– To na pewno jedno z najważniejszych wyzwań w okulistyce – podsumowuje specjalistka.

Choroba może rozwijać się na tle genetycznym, dlatego pacjenci, którzy mają w rodzinie osoby zmagające się z jaskrą, powinni szczególnie zadbać o regularne badania okulistyczne.