Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Nowe biuro Fundacji Iskierka w Katowicach oficjalnie otwarte

Autor: w dniu 2024-04-19

Katowice Dąb, Dębowa 3 – to od dziś nowy adres Fundacji Iskierka w metropolii. Organizacja znana jest z pomocy świadczonej dzieciom z chorobami nowotworowymi. Fundacja przejęła pomieszczenia przekazane przez miasto i urządziła zupełnie nowe biuro.

Od dziś nowe projekty i pomysły będą rodziły się właśnie w stolicy województwa śląskiego. Zapoczątkowało to oficjalne przecięcie wstęgi, w którym udział wzięli przedstawiciele fundacji i miasta.

– To jest zupełnie nowe miejsce natomiast działania, którymi się zajmujemy wciąż będą takie same – koncentrujemy się na pomocy rodzinom, w których najmłodsi członkowie zmagają się z nowotworem. Wspieramy dzieci, które leczą się w Katowicach, Zabrzu, Rzeszowie i Warszawie. W sumie mamy ponad 700 podopiecznych, z czego ponad 100 przebywa w szpitalach. Natomiast wsparcie z naszej strony mocno wykracza poza szpitalne sale. Towarzyszymy w całym procesie dochodzenia do zdrowia – także w takich aspektach jak dieta, psycholog, arteterapia czy inne zajęcia zewnętrzne. To jest wiedza, sprzęt, leki oraz szerokorozumiane wsparcie. Są rodziny, które są z nami już 18 lat – mówi Jolanta Czernicka-Siwecka, prezeska Fundacji Iskierka.

W zorganizowanej dziś uroczystości wzięli udział, oprócz przedstawicieli miasta i Fundacji, goście specjalni. To podopieczni fundacji wraz z rodzinami, jej przyjaciele, przedstawiciele wspierających instytucji oraz firm, darczyńców, personelu medycznego i wolontariuszy.

-Oprócz działań przyjemnych, terapeutycznych w tych wszystkich projektach, takich jak bale, pikniki, koncerty, jest proza życia, czyli refundacja wydatków związanych z leczeniem, bo tak naprawdę to jest priorytetem, żeby odciążyć rodziców na najtrudniejszym etapie leczenia. Komunikujemy, że jest to ok. 700 podopiecznych, bo są to dzieci w bezpośredniej naszej pomocy, ale dzieciaki, które są po zakończonym leczeniu, są na etapie podtrzymania, czasami to moment, gdy ich rola zmienia się z podopiecznego w wolontariusza. Tak naprawdę są z nami przez lata – mówi rzeczniczka Iskierki, Aneta Klimek-Jędryka.

Powstał "Segregator Onkorodzica". Ma być pomocą w procesie leczenia

Miasto pomogło Fundacji Iskierka w przeprowadzce do Katowic, udostępniając lokal na preferencyjnych warunkach. Nowa siedziba fundacji mieści się przy ul. Dębowej 3. To 135-metrowy lokal wynajęty na preferencyjnych warunkach stosowanych dla NGO na działalność statutową non profit. Umowa najmu została zawarta 16 listopada ubiegłego roku. Następnie Fundacja Iskierka przystąpiła do dostosowania lokalu do własnych potrzeb.

– To jak cenna i ważna jest Wasza pomoc i jak dużo wnosi ona w życie Waszych podopiecznych i ich rodzin najlepiej świadczy to ile osób jest tu dzisiaj razem z Wami. Kiedy człowiekowi osuwa się grunt spod nóg, najważniejsze jest to, aby obok był człowiek życzliwy, przyjazny i czuły. Wy wszystkie te cechy posiadacie. Bardzo się cieszymy z tego, że skorzystaliście z gościnności miasta Katowice – mówił po przecięciu wstęgi Jarosław Makowski, wiceprezydent Katowic.

Fot. K. Kalkowski

Fundacja Iskierka jest organizacją pożytku publicznego zajmującą się od 2006 roku budowaniem systemów wsparcia finansowego, psychologicznego i społecznego dla dzieci z chorobą nowotworową i ich rodzin. Fundacja opiekuje się ponad 700 dziećmi leczącymi się głównie w specjalistycznych ośrodkach w Katowicach, Zabrzu i Rzeszowie. Realizuje projekty ogólnopolskie i prowadzi pomoc finansową dla dzieci leczonych również w innych ośrodkach w kraju i za granicą. www.fundacjaiskierka.pl.