Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Nowe rondo i nowa ulica na Wawelu

Autor: w dniu 2024-05-15

Sosnowiec domyka ostatni fragment sosnowieckiego ringu drogowego, spajającego kilka centralnych część miasta. Za niecały rok kierowcy, piesi oraz rowerzyści będą mogli korzystać z zupełnie nowego ronda, wyremontowanych ulic Wawel i Parkowa oraz fragmentów ulic Orlej i Grota Roweckiego.

Najwięcej zmieni się na skrzyżowaniu ulicy Wawel oraz Barbary. Działające w tej chwili zwykłe skrzyżowanie zostanie zastąpione przez pełnowymiarowe rondo turbinowe. To zdecydowanie ułatwi wyjazd poprzez ul. Barbary z jednego z największych sosnowieckich osiedli mieszkaniowych. Przejście dla pieszych przy kościele św. Barbary zostanie przeniesione kilkadziesiąt metrów niżej i dodatkowo doświetlone, podobnie jak przejście na wysokości ul. Legionów.

– Remont ulicy Wawel dotyczy około półkilometrowego fragmentu od nowego ronda aż po ulicę Parkową. Na nowo wybudowane zostaną betonowe zatoki autobusowe wraz z "wiedeńskimi krawężnikami". To z pewnością poprawi komfort pasażerów komunikacji publicznej i ułatwi pracę kierowcom – wyjaśnia Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Prace będą kontynuowane na ulicy Parkowej, która biegnie przez popularny "Ślimak", czyli estakadę łączącą Sielec z Pogonią. W tym przypadku oprócz nowej nawierzchni drogowcy zajmą się dylatacją wiaduktu. Nowy asfalt pojawi się także na wiaduktowych łącznicach prowadzących na i z Pogoni. Ponadto przebudowana zostanie łącznica prowadząca z ul. 3 Maja obok LO im. Plater oraz biblioteki do ul. Wawel. Droga zostanie zwężona do jednego pasa co pozwoli na wygospodarowanie dodatkowych miejsc postojowych, a przede wszystkim na budowę brakującego odcinka drogi rowerowej pomiędzy centrum miasta, a ulicą Wawel.

Fot. UM Sosnowiec

– Ostatnim elementem prac będzie remont skrzyżowania ulic Parkowa, Orla oraz Grota Roweckiego. Co istotne, nowa nawierzchnia pojawi się na fragmencie ul. Grota Roweckiego od wysokości przejścia dla pieszych wraz z sygnalizacją na wysokości budynku Uniwersytetu Śląskiego oraz na ul. Orlej w okolicy ul. Puławskiej – dodaje prezydent Chęciński.

Oprócz oczywistych zmian dla mieszkańców roboty przewidują wymianę włazów kanalizacyjnych na pływające wraz z wymianą lub zabudową pierścieni, wymianę przykanalików, dobudowę wpustów i przebudowę kolidującego uzbrojenia terenu czy budowę kanału technologicznego i odwodnienia.

Cała, warta 16,7 mln zł inwestycja powinna być gotowa za 9 miesięcy od dnia podpisania umowy.