Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Akcja w kopalni „Mysłowice-Wesoła” zakończona

Autor: w dniu 2024-05-15

Nie żyje górnik, którego nocą znaleziono pod ziemią w kopalni Mysłowice-Wesoła. To trzecia ofiara śmiertelna wstrząsu, do którego doszło wczoraj nad ranem.

Nad ranem ratownicy górniczy dotarli do ostatniego poszukiwanego po wstrząsie w kopalni Mysłowice-Wesoła. Poszukiwany górnik już nie żył. Jego ciało znaleziono około godziny 3.30 w nocy, jednak dopiero po godzinie 8.00 udało się przetransportować go na powierzchnię.

-Udało się do niego dotrzeć około 3.30 dziś w nocy. Wtedy została znaleziona lampa, przed godziną 4.00 ratownicy dokopali się do fragmentu ciała i po kolejnych kilku godzinach, mniej więcej około 7.00, udało się uwolnić tego pracownika. Lekarz stwierdził zgon – mówi wiceprezes Polskiej Grupy Górniczej, Rajmund Horst. -Akcja trwała ponad 24 godziny, praktycznie całą dobę. Dzisiaj o godzinie 8.40 kierownik akcji podjął decyzję o jej zakończeniu, po wytransportowaniu ostatniego poszkodowanego – dodaje.

Ratownicy pracowali w bardzo trudnych warunkach, w aparatach tlenowych – wisiało nad nimi zagrożenie kolejnymi tąpnięciami i zagrożenie metanowe.

-Te dwa zagrożenia determinują nas do właściwego postępowania. Każda decyzja, każde skierowanie zastępów do akcji ratowniczej, prac wykonywanych w rejonie przodka musi być tak zaplanowane, żeby zadbać o ich bezpieczeństwo – mówi o przebiegu działań wiceprezes Horst.

Zmarły, wydostany dziś spod ziemi górnik miał 43 lata. Do szpitali trafiło dziesięciu górników, troje z nich wyszło już do domów, dwóch kolejnych przeszło operacje. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Akcja w kopalni Mysłowice-Wesoła zakończona. Powołają zespół

Eksperci górniczy ocenią stan zniszczonego wstrząsem wyrobiska. Jeszcze dziś oceniać będziemy stan i skalę zniszczeń – zaznacza wiceprezes Polskiej Grupy Górniczej, Rajmund Horst.

-Odbędzie się zespół do spraw zagrożeń, w którym uczestniczyć będą naukowcy, eksperci, rzeczoznawcy, którzy ocenią stan zagrożenia panujący w tym rejonie i podjęta zostanie decyzja o wyznaczeniu terminu wizji lokalnej na miejscu tego zdarzenia – mówi wiceprezes Horst.

Przebieg działań prowadzonych pod ziemią na bieżąco opisywaliśmy w tym artykule. Prezydent Mysłowic Dariusz Wójtowicz, pisząc o akcji prowadzonej w kopalni, skąd wydostano dziś ciało trzeciego górnika, poinformował, że czwartek, 16 kwietnia będzie w Mysłowicach Dniem Żałoby.

W czasie trwania żałoby, informuje miasto, flagi umieszczone na obiektach publicznych podległych miastu winny być opuszczone do połowy masztu lub przepasane kirem. Ponadto Prezydent Miasta Mysłowice prosi, żeby instytucje lokalne powstrzymały się od organizowania imprez o charakterze rozrywkowym.