Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Nowy pumptrack powstanie w Katowicach

Autor: w dniu 2023-08-04

Katowicki Zakład Zieleni Miejskiej ogłosił przetarg na wykonanie robót budowlanych związanych z budową toru pumptrack. Tor będzie dostosowany do jazdy na rowerze, hulajnodze oraz rolkach i zwiększy rekreacyjną ofertę Doliny Trzech Stawów. To kolejny projekt realizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego w Katowicach.

Budżet Obywatelski to narzędzie, które pozwala mieszkańcom zrealizować inwestycje według ich pomysłu. Wydzielenie z budżetu środków na realizację projektów mieszkańców w ramach Budżetu Obywatelskiego, tylko na terenie popularnej Doliny Trzech Stawów pozwoliło stworzyć nowe alejki spacerowe, siłownie zewnętrzną czy pierwszy w Katowicach wodny plac zabaw. Kolejną inwestycją na tym obszarze będzie tor do jazdy na rowerze, hulajnodze i rolkach. To projekt, który w ubiegłorocznym głosowaniu poparło ponad 8 tys. mieszkańców. Właśnie ogłosiliśmy przetarg na wybór wykonawcy pumptracku, z którego mieszkańcy będą mogli korzystać już w przyszłym roku – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

W ramach zadania objętego przetargiem zostanie wykonane ukształtowanie terenu pod tor rowerowy, a także roboty polegające na wyrównaniu i utwardzeniu powierzchni gruntu. Na skarpach toru pojawi się trawa z rolki. Dodatkowo, do dyspozycji mieszkańców będą również urządzenia małej architektury – ławki, kosze oraz stojaki rowerowe. W ramach inwestycji powstaną dwa tory pumptrack – mini pumptrack dla dzieci i początkujących oraz easy pumptrack dla średniozaawansowanych. Kwota, jaką ZZM planuje przeznaczyć to ponad 760 tys. zł. Oferty można zgłaszać do 22.08. Wybrany wykonawca będzie miał niecałe 6 miesięcy na wykonanie zadania.

Teren, na którym znajdzie się pumptrack obecnie jest płaskim terenem zielonym przy stawie Łąka, z alejką asfaltową od strony południowej i zachodniej. Nowy pumptrack da użytkownikom możliwość obycia się z rowerem oraz rolkami i hulajnogą – będą mogli w tym miejscu bezpiecznie się uczyć jazdy na nich. Na etapie oceny wniosku do Budżetu Obywatelskiego wskazaliśmy, że zadanie to będzie realizowane w trybie dwuletnim. Mamy już dokumentację projektową teraz czas na prace budowlane. Pumptrack będzie stanowił ciekawe uzupełnienie bogatej już oferty Doliny Trzech Stawów – mówi Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach. –

Mini pumptrack przeznaczony będzie dla użytkowników z młodszej grupy wiekowej oraz mniej zaawansowanych. Powierzchnia będzie utwardzana, z mieszanki mineralno-asfaltowej. Długość mini pumptracka wyniesie 32 m, a szerokość 1,5 m. Natomiast easy pumptrack będzie przeznaczony dla użytkowników bardziej zaawansowanych – będzie miał nieregularny kształt z dużą ilością przeszkód. Długość tego toru będzie wynosić 243 m, a szerokość 1,7 m.

Warto przypomnieć, że podobny obiekt działa m.in. na Osiedlu Witosa. To inwestycja oddana do użytku w 2016 roku przy ul. Grabskiego, nieopodal kortów tenisowych, która również została zrealizowana w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Foto i źródło: UM Katowice