O hejcie w Tarnogórskim Centrum Kultury
Autor: Andrzej Zazgórnik w dniu 2025-04-02
Zjawisko hejtu w przestrzeni publicznej jest zagadnieniem, które nie jest znane od dziś. Niestety często spotykamy się z nim w internecie i poza nim. Jak zachować się w obliczu tego problemu? Mówiono o tym w Tarnowskich Górach.
Jak radzić sobie z hejtem? O tym od rana w Tarnogórskim Centrum Kultury opowiada Kinga Zawodnik, prezenterka telewizyjna i influencerka – od lat angażująca się w działania na rzecz walki z mową nienawiści. Podczas prelekcji dzieli się z uczniami szkół podstawowych i ponadpodstawowych własnymi doświadczeniami:
– Hejt zostaje z nami do końca życia. Tego nie da się zapomnieć, nie da się wziąć gumki i wymazać z pamięci, nie da się wziąć taśmy, zakleić czy wyrzucić do kosza. To zostaje z nami do końca życia. To trauma, taki brak wsparcia, pewności siebie, zaufania. To negatywne emocje, które mi towarzyszyły wcześniej. Smutek, żal, strach, łzy, niepewność. Po to jestem tu, w Tarnowskich Górach i całej Polsce, by mówić o tym głośno, bo hejt niesie ze sobą wiele negatywnych emocji – mówi Kinga Zawodnik.
Fot. Gabriela Kokott-Drzyzga
Spotkania z młodzieżą odbywają się w ramach autorskiej kampanii Kingi Zawodnik "STOP HEJT – Bądź sobą i miej czyste serce", a ich organizację wsparły: Starostwo Powiatowe w Tarnowskich Górach, Urząd Miasta oraz Komenda Powiatowa Policji:
– Przez te trzy dni będziemy rozmawiać z uczniami szkół podstawowych i ponadpodstawowych i liczymy na obecność blisko 3000 uczniów. Tematy, które poruszamy na tych zajęciach to główne trzy obszary, czyli hejt w relacjach rówieśniczych, hejt w internecie oraz przekłamanie filtrów społecznościowych i szeroko rozumiane media społecznościowe. O tym młodzież nie wie. Nie ma pojęcia, że już w tej chwili zaczyna się ich odpowiedzialność karna, odpowiedzialność prawna. Dopiero na pierwszej wizycie w sądzie rodzinnym bądź u nas na komendzie tak naprawdę uświadamiają sobie skalę tego problemu – mówi podkom. Norbert Ucieklak z tarnogórskiej policji. – Mówimy tutaj o rzeczach, które opisane są przede wszystkim w kodeksie karnym, takie jak znieważanie osób, pomawianie osób, groźby karalne. Codziennie mamy do czynienia z tego typu wydarzeniami. Oczywiście nie możemy mówić o jakichkolwiek statystykach, ponieważ ta czarna liczba tych przypadków, o których mówimy, też zawiera liczbę przypadków, które mają miejsce, a uczeń bądź młoda osoba po prostu nam o tym nie powiedziała – dodał.
Warsztaty z młodzieżą w Tarnogórskim Centrum Kultury potrwają 3 dni. Młodzi ludzie sami zauważają, że problem istnieje i warto o nim rozmawiać:
– Niektóre osoby odbierają to bardzo osobiście. Trzeba być silnym, nie odpowiadać na takie zaczepki. Nie powinno to być, ale w takich czasach jest normalne. Trzeba wiedzieć, jak reagować w takich sytuacjach – mówią uczestnicy warsztatów.
Temat hejtu wśród młodzieży relacjonowała nasza reporterka Gabriela Kokott – Drzyzga.