Teraz gramy:

Title

Artist
Background

„Obiad dla seniora” na stałe zagości w mieście

Autor: w dniu 2023-07-06

Najpierw był pilotaż, teraz wiadomo, że program skierowany do starszych mieszkańców miasta będzie dla nich dostępny na stałe.

Dąbrowski program "Obiad dla seniora", który na początku roku w mieście miał pilotażową odsłonę, od jesieni stanie się stałą ofertą dla starszych mieszkańców.

"Obiad dla seniora" cieszy się dużym zainteresowaniem

Działania prowadzone w ramach programu, co podkreśla prezydent Dąbrowy Górniczej Marcin Bazylak, spotkały się z dużym zainteresowaniem mieszkańców, w związku z czym – jak informuje – będą obowiązywać na stałe. Niewykluczone, że wprowadzane będą też w innych miejscowościach na mapie kraju.

"Obiad dla seniora" funkcjonował od lutego do kwietnia. W jego ramach, mieszkańcy po ukończeniu 60 roku życia, przy dochodach nie przekraczających 2328 zł dla osoby samotnej i 1800 zł na osobę w wieloosobowym gospodarstwie domowym, otrzymywali od miasta bon o wartości 200 zł na miesiąc. Za tę kwotę mogli korzystać z oferty obiadowej dąbrowskich lokali gastronomicznych.

– Seniorzy nie musieli korzystać z tego codziennie, mogli sumować kwoty czy dopłacać do posiłku. Ważne, że bony obowiązywały w lokalach funkcjonujących na co dzień. Nie tworzyliśmy specjalnych jadłodajni, ale zachęcaliśmy osoby starsze do wyjścia do normalnej restauracji, aktywizując je w ten sposób – tłumaczy Bożena Borowiec, wiceprezydent miasta.

Działania podejmowane na rzecz seniorów mieszkających w Dąbrowie Górniczej są dobrze oceniane przez Włodzimierza Czarzastego, który złożył deklarację o rozszerzeniu

– Lubię przyjeżdżać do Dąbrowy Górniczej, bo jest miastem dobrych usług publicznych. Sprawnie działające szpitale, szkolnictwo, sądownictwo czy łatwodostępny transport – lewica przykłada do tego dużą wagę. Warto też przypomnieć, że podstawą dobrych usług jest dobry samorząd. Dlatego "Obiad dla seniora" będzie wprowadzany wszędzie tam, gdzie rządzi lewica. Takie rozwiązania pomagają w czasach inflacji, by żyć godnie – zapowiada Włodzimierz Czarzasty, wicemarszałek Sejmu RP.

W ramach pilotażowej akcji wydano 9710 obiadów, z których skorzystało 495 osób. W programie uczestniczyło 12 lokali.

Podsumowanie programu i zapowiedź jego kontynuacji odbyło się w czasie konferencji prasowej w bistro "Nemo" w dąbrowskim aquaparku.