Teraz gramy:

Title

Artist
Background

"Obiektywnie Śląskie" to konkurs na najlepsze fotoreportaże i filmy o Śląsku. Co roku stawia on przed uczestnikami inne zadanie tematyczne.

W tym roku, wraz z nastaniem lipca ruszyła XV jubileuszowa edycja tego projektu fotograficzno-filmowego. Tematem przewodnim konkursu jest hasło: CAŁY TEN ŚLĄSK.

Jak co roku nie narzucamy interpretacji tematu, bo tyle pomysłów, ilu twórców, a każdy z nas odbiera Śląsk po swojemu. Niektórzy traktują go jako region historyczno-kulturowy, inni jako obecne województwo, dla niektórych składa się on z mikroświatów, a dla innych jest całym światem. Jedni są stąd- inni przyjechali dawno/niedawno, a jeszcze inni wyjechali ze Śląska, a mimo to odnajdują go już gdzie indziej, kultywując sentymentalnie jego tradycje, zwyczaje czy po prostu za nim tęskniąc. I czy oni wszyscy mogą czuć się Ślązakami? Dla każdego z nas ŚLĄSK znaczy coś innego… – tłumaczy Anna Kokolus, koordynatorka konkursu Obiektywnie śląskie.

Tegoroczne hasło przewodnie konkursu Obiektywnie Śląskie brzmi: Cały ten Śląsk

Można je zaprezentować w postaci:

• fotoreportaże (od 3 do 7 zdjęć)
• krótkie filmy (max. 2 min)
• fotokasty (max. 2 min)

i przesyłać od 1 lipca do 15 września przez stronę konkursową: https://obiektywnieslaskie.pl/

 

Najlepsze prace tegorocznej edycji, podobnie jak w latach ubiegłych, wybierze wybitny skład jurorski:  Tadeusz Rolke (najwybitniejszy przedstawiciel fotografii reportażowej w Polsce), Tomasz Sikora (jeden z najbardziej znanych fotografów reklamowych i artystycznych), Adam Sikora (operator filmowy, reżyser, fotograf, malarz), Antoni Cygan (malarz, prof. sztuki, wykładowca ASP w Katowicach) oraz Jacek Joostberens (grafik, prof. sztuki, adiunkt w katedrze w Katedrze Sztuk Pięknych i Użytkowych Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej).

Wszystkie prace będą zamieszczane regularnie na stronie projektu: http://www.obiektywnieslaskie.pl, poprzez którą można głosować na swoje ulubione prezentacje i w ten sposób współdecydować o nagrodzie publiczności.

Będzie to edycja wyjątkowa, nie tylko ze względu na przypadający jubileusz

 

Dzięki pozyskanym środkom zewnętrznym z MKiDN, woj. śląskiego i Miasta Katowice w tym roku projekt zostanie rozszerzony o filmy o fotografii – czyli wywiady z wybitnymi fotografami oraz bezpłatne warsztaty fotograficzne, a także o publikację podsumowującą te 15 lat, prezentującą najlepsze prace minionych i obecnej edycji. Wielki finał projektu w październiku w katowickim NOSPR-ze, gdzie zostanie podsumowana XV edycja, ale również zaprezentowana wystawa, która następnie odwiedzi wiele prestiżowych miejsc naszego województwa m.in. NOSPR, Akademię Muzyczną w Katowicach, kino Kosmos czy katowicki dworzec PKP.