Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Od dzisiaj poważne utrudnienia w Dąbrowie Górniczej

Autor: w dniu 2024-04-15

Aleja Poniatowskiego w Dąbrowie Górniczej zamknięta. To przez budowę połączenia ulicy Kolejowej z aleją Zagłębia Dąbrowskiego. Objazd do ulicy Kolejowej został wyznaczony ulicami Augustynika, Kopernika i Konopnickiej.

Początek prac związany jest z rozbudową obecnego układu drogowego na styku ulic Konopnickiej, Kolejowej i Poniatowskiego. Będą one polegały na częściowej przebudowie istniejącego ronda oraz budowie drugiego ronda w rejonie kliniki weterynaryjnej.

Przez kolejne dni będziemy obserwować ruch na trasie, przez którą wyznaczyliśmy objazd i w razie konieczności rozważymy zmianę pierwszeństwa na skrzyżowaniu alei Poniatowskiego z ulicą Augustynika – mówi Zbigniew Kubik, naczelnik Wydziału Inwestycji Drogowych w Urzędzie Miejskim w Dąbrowie Górniczej.

Drugie rondo, którego budowa właśnie się rozpoczyna, docelowo umożliwi skierowanie ruchu na nowo budowaną wzdłuż torów drogę, która po nasypie połączy się z istniejącym wiaduktem przy ul. Granicznej i dalej z aleją Zagłębia Dąbrowskiego. Z łącznika korzystać będą nie tylko kierowcy, ale także piesi i rowerzyści, dla których powstanie droga rowerowa i chodnik.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, w trakcie prac przebudowany zostanie także tymczasowy wyjazd z tunelu pieszo-rowerowego w kierunku alei Poniatowskiego. Po zmianach nowy wyjazd będzie miał łagodniejsze nachylenie.

Budowa łącznika to kontynuacja rozbudowy sieci dróg, która stanie się obwodnicą miasta. Ta sieć przebiegnie od granicy z Będzinem, poprzez drogę za hutą Bankową, rejon dworca, ul. Kolejową, nowy łącznik, aż po Gołonóg. Dzięki temu zapewnimy szybki wjazd i wyjazd do i z Dąbrowy, odciążymy centrum i damy mu "oddech" – podkreśla Damian Rutkowski, wiceprezydent Dąbrowy Górniczej.

Budowę łącznika, wartego 20,8 mln zł, miasto otrzymało promesę dofinansowania z Banku Gospodarstwa Krajowego w wysokości prawie 19,8 mln zł. Zakończenie budowy nowej drogi planowane jest na pierwsze miesiące przyszłego roku.

Foto i źródło: UM Dąbrowa Górnicza