Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Oddział szpitala Megrez ma jedyną w Polsce dźwiękosferę

Autor: w dniu 2024-06-27

Tyski szpital Megrez zakończył warty ponad 24 mln zł remont dwóch kluczowych oddziałów zabiegowych: Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej oraz Oddziału Chirurgii Rekonstrukcyjnej Narządu Ruchu. To jedna z największych inwestycji placówki w ciągu ostatnich lat, dzięki której pacjenci zyskali nowoczesne i komfortowe warunki pobytu. Co istotne – na jednym z wyremontowanych Oddziałów powstała jedyna w Polsce dźwiękosfera. Wraz z oddaniem Oddziałów, zakończyła się także modernizacja instalacji CO w całym bloku leczniczym i łóżkowym.

Szpital Megrez od wielu lat konsekwentnie się rozwija, realizując liczne inwestycje podnoszące jakość opieki medycznej dla mieszkańców miasta i okolic. Tylko w ciągu ostatnich kilku miesięcy szpital uruchomił zmodernizowany Oddział Obserwacyjno-Zakaźny, skutecznie wznowił działalność Oddziału Neurologii oraz zakończył gruntowny remont dwóch kolejnych Oddziałów: Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej oraz Chirurgii Rekonstrukcyjnej Narządu Ruchu.

Zakończenie kompleksowej modernizacji dwóch niezwykle ważnych oddziałów to dla nas bardzo ważny moment. Jest to jedna z największych inwestycji w historii placówki. Przebudowa oddziałów pozwoliła na ich pełne dostosowanie do wymogów nowoczesnej ochrony zdrowia i zapewniła pacjentom komfortowe warunki pobytu w tyskiej placówce. To nie koniec zmian w naszym szpitalu. Planujemy w przyszłości realizację kolejnych inwestycji, w tym uruchomienie w miejscu obecnej Izby Przyjęć Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, remont kolejnych oddziałów oraz modernizację lub budowę nowego bloku operacyjnego. Realizacja tych ambitnych planów zależy od wielu czynników, głównie zapewnienia źródeł finansowania – mówi Mariola Szulc, Prezes Szpitala Megrez w Tychach.

Remont trwał 1,5 roku, a wartość całego projektu wyniosła 24,069 mln zł, z czego miasto Tychy – właściciel spółki Megrez – przekazało z budżetu na ten cel 23,739 mln zł. Pozostałą kwotę szpital pokrył ze środków własnych.

Te inwestycje to odpowiedź na pytanie, które często mieszkańcy zadają podczas takich spotkań. Na co idą moje podatki, które płacę w Tychach? Właśnie m.in. na remonty oddziałów w szpitalu. Przeznaczyliśmy 24 miliony złotych na to, by te oddziały wyglądały nowocześnie, światowo. Krok po kroku, piętro po piętrze remontowane są kolejne oddziały, w które miasto zainwestowało łącznie już ponad 100 mln złotych. I choć nie życzę nikomu, by znalazł się w szpitalu, to jednak życzę tego, by jeśli już tak się stanie, to jak najszybciej wrócił do zdrowia i znalazł tutaj dobrych ludzi, którzy będą się nim opiekować – mówi Maciej Gramatyka, Prezydent Tychów.

Pierwszy z oddziałów, który otrzymał zupełnie nowe oblicze to Oddział Chirurgii Rekonstrukcyjnej Narządu Ruchu. To właśnie tu trafiają pacjenci m.in. po wypadkach komunikacyjnych, z urazami takimi jak złamania czy pęknięcia, a także osoby z osteoporozą czy innymi zwyrodnieniami narządu ruchu. Domeną specjalistów pracujących w Oddziale są zabiegi endoprotezoplastyki stawu biodrowego, kolanowego oraz ramiennego, których łącznie wykonuje się tu nawet kilkaset rocznie.

Oprócz nowoczesnego i komfortowego wyposażenia na Pacjentów oddziału czeka zupełna nowość. Pierwsza tego typu w szpitalu w Polsce, pionierska instalacja dźwiękosfery. Na czym będzie polegać? W każdej sali chorych oraz pozostałych pomieszczeniach Oddziału zostały zainstalowane głośniki, z których niebawem pacjenci oraz kadra usłyszą kojące dźwięki, wpływające pozytywnie na samopoczucie organizmu. Nie będzie to jednak radiowęzeł z muzyką klasyczną czy zapętloną muzyką relaksacyjną, a generatywne kombinacje dźwięków, komponowane przy użyciu specjalnego algorytmu. Jak podają wykonawcy projektu, Fundacja Soundscape, instalacja ma być niejako przestrzenią i dyfuzorem pomiędzy ciszą panującą w salach pacjentów a naturalnym, codziennym hałasem oddziału. Każda z sal, w której leżą chorzy będzie osobną sekcją, w której usłyszymy inne dźwięki, a jeszcze inne – na korytarzu oddziału.

Co istotne, muzyka będzie powstawać za pomocą specjalnej aplikacji do programowania dźwięku na bazie istniejących już nagrań i efektów oraz zgodnie z ustalonym scenariuszem. Algorytm będzie tworzyć niespotykane i jedyne w swoim rodzaju kompozycje, które nigdy się nie powtórzą, a jednocześnie będą przyjemne dla ucha, pomagając w relaksie i rekonwalescencji. To szczególnie istotne z punktu widzenia chorych, którzy niejednokrotnie spędzają w szpitalu długie dni i tygodnie. Dźwiękosferę będzie można zaprogramować zgodnie z zegarem, porami dnia oraz na bieżąco modyfikować kompozycje, jakie usłyszą pacjenci.

Zmieniło się wszystko. Cały oddział ma kompletnie nową infrastrukturę. Wszystkie stanowiska są zaopatrzone w gazy medyczne, każda z sal posiada bezpieczną dla chorych wentylację mechaniczną oraz węzeł sanitarny. Co więcej, zainstalowaliśmy innowacyjny system terapii dźwiękiem. Na każdej sali chorych jest zamontowane źródło dźwięku, z którego można usłyszeć kojące i uspokajające kompozycje, projektowane za pomocą specjalnego algorytmu. Możemy z dumą powiedzieć, że jest to rozwiązanie kompletnie innowacyjne, bo pierwsze w Polsce, a być może i na świecie – mówi lek. Mateusz Hanslik, Dyrektor ds. Medycznych, Ordynator Oddziału Chirurgii Rekonstrukcyjnej Narządu Ruchu

Drugi z wyremontowanych oddziałów to Oddział Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej. Specjaliści z Oddziału realizują liczne operacje z zakresu chirurgii jelit, wątroby, żołądka, trzustki oraz wiele innych zabiegów, takich jak operacja wyrostka robaczkowego, leczenie żylaków i zakrzepów czy powikłania cukrzycowe. Poddany gruntownej przebudowie oddział został wyposażony w nowoczesne sale, z których każda posiada wygodne, elektrycznie sterowane łóżka oraz osobną łazienkę. Nad chorymi opiekę sprawuje wykwalifikowany zespół lekarzy i pielęgniarek.

Przede wszystkim, na oddziale poprawił się komfort pobytu dla naszych pacjentów oraz komfort pracy kadry medycznej. Zwiększyliśmy liczbę sal chorych, z której każda posiada własny węzeł sanitarny. Zmieniliśmy gruntownie wystrój całego oddziału tak, aby wywoływał pozytywne emocje i skojarzenia, wpływając tym samym na proces powrotu do zdrowia – mówi dr hab. n. med. Bogdan Chmiel, Ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej.

Foto i źródło: Szpital Megrez