Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Znamy liderów koncertu „Kocham Katowice”

Autor: w dniu 2024-06-26

Od 2018 roku główny koncert Urodzin Miasta "Kocham Katowice" odbywa się w wyjątkowej formule. Polega ona na tym, że co roku powierza się wybranemu artyście kierownictwo artystyczne nad specjalnym, jednorazowym koncertem poświęconym Miastu Katowice. W tym roku za odbywające się 7 września wydarzenie będą odpowiadać Natalia Przybysz i bracia Kacperczyk.

Poprzeczka, jeśli chodzi o urodzinowy koncert miasta Katowice, jest ustawiona bardzo wysoko. W tym roku stawiamy na nietypową kolaborację, wierząc że przyniesie ona absolutnie fantastyczne efekty. Natalia Przybysz i Kacperczyk, a do tego specjalnie zaproszeni goście – w tym między innymi lider ubiegłorocznego koncertu, czyli Mrozu to zestaw, który rozgrzeje publiczność do czerwoności – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Organek, Abradab, Krzysztof Zalewski, Brodka, Vito Bambino – lista znakomitych artystów, którzy podjęli się roli liderów artystycznych głównego koncertu Urodzin Miasta "Kocham Katowice" jest imponująca. Kilkadziesiąt tysięcy gości każdego roku w Strefie Kultury lub Katowickim Parku Leśnym, a także liczne relacje prasowe i pochlebne recenzje są najlepszym dowodem na to, że taka formuła urodzinowych koncertów się sprawdza. Teraz do listy artystów przyczyniających się do tego sukcesu dołączają kolejni.

Natalia Przybysz i Goście ­– znana wokalistka wraz z zaproszonymi gośćmi szykuje nowe interpretacje przebojów artystów związanych z Katowicami i Śląskiem, sięgnie też do swojego przebojowego albumu "Prąd", od którego wydania minie w tym roku 10 lat. Album był płytą roku 2014 i zawierał takie przeboje jak "Nazywam się niebo" czy "Miód". Natalii Przybysz, zgodnie z formułą wydarzenia, towarzyszyć będą znakomicie Goście. Już teraz ujawnić możemy, że zaśpiewa z nią lider ubiegłorocznych Urodzin Katowic, czyli Mrozu. Natalia Przybysz zaprosiła też  wschodzącą gwiazdę, wokalistę Wiktora Waligórę.

Kacperczyk i przyjaciele – niezwykle popularny, szczególnie wśród młodej publiczność, duet braci Kacperczyk będzie liderem drugiej części koncertu. Dedykowany miastu repertuar wykona m.in. z raperem Fukajem oraz indirockowym artystą o pseudonimie WaluśKraksaKryzys.

Główny program poprzedzi suport – obsypany w tym roku nagrodami Fryderyka projekt rapera Łona – TAXI, sygnowany przez trio Łona Konieczny Krupa. Wcześniej wystąpią laureaci konkursu KatoGwiazdy oraz młode zespoły z programu profesjonalizującego Dzielnica Brzmi Dobrze.

KatoGwiazdy to konkurs muzyczny przeznaczony dla uczniów szkół ponadpodstawowych z Katowic. Każda ze szkół może wystawić jednego reprezentanta lub zespół reprezentantów. W pierwszej edycji która odbyła się 3 kwietnia w sali Instytucji Kultury Katowice Miasto Ogrodów wzięło udział 11 zespołów, z których najlepszym okazał się zespół uczniów z III LO imienia Mickiewicza. Zespół liczył 32 osoby, a uczniowie poza śpiewem zagrali na wielu instrumentach m.in. skrzypcach, gitarach  i dudach.  Szczęśliwą piosenką, którą zaprezentowali młodzi muzycy była "Jesień" z filmu "Chłopi".

Wydarzeniu towarzyszyć będzie strefa dziecka oraz, jak zawsze, bogata strefa gastronomiczna. Koncert plenerowy Urodzin Miasta "Kocham Katowice" zaplanowano na 7 września w Strefie Kultury. Wstęp wolny.

Wielkie muzyczne święto – Urodziny Miasta "Kocham Katowice" to nie jedyna atrakcja w związku z przypadającą 11 września 159 rocznicą nadania Katowicom praw miejskich. Z tej okazji w dniach 30 sierpnia – 15 września na katowickim Rynku odbędzie się Jarmark Urodzinowy. Dodatkowo w programie obchodów przewidziano oczywiście Uroczystą Sesję Rady Miasta oraz odsłonięcie popiersia Krzysztofa Respondka w Galerii Artystycznej.

Foto i źródło: UM Katowice