Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Oferowali pożyczki, nie wywiązując się z umów. Fortel wyszedł na jaw

Autor: w dniu 2024-02-28

Wmawiali ludziom, że udzielą im pożyczki, jednak nie zamierzali wywiązywać się z umów. Po tym, jak otrzymywali określoną kwotę, kontakt z nimi urywał się. Parą oszustów zajęli się śledczy.

Ponad 100 zarzutów usłyszała para z Tychów, która za pośrednictwem internetu oferowała udzielenie pożyczki, nie mając zamiaru wywiązać się z umowy. Przestępczy proceder trwał ponad pół roku i stał się stałym źródłem dochodu dla dwójki oszustów.

Oferowali pożyczki. Zatrzymano dwie osoby

Wydział do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Tychach pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Tychach prowadził dochodzenie w sprawie doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem szeregu osób.

-Dwójka tyszan – 27 letni mężczyzna oraz jego 27-letnia partnerka oferowali za pośrednictwem Internetu udzielenie pożyczek od osoby prywatnej, wprowadzając przy tym pokrzywdzonych w błąd co do zamiaru i możliwości wywiązania się z umowy – przybliża zagadnienie mł. asp. Paulina Kęsek z tyskiej policji.

Działanie oszustów polegało na wystawianiu ogłoszeń oferujących udzielenie pożyczek na różnych grupach portalu społecznościowego. Ci, którzy chcieli zaciągnąć pożyczkę, kontaktowali się z 27-latkami za pośrednictwem aplikacji, ustalając rzekome warunki udzielenia pożyczki.

Oszuści wykorzystują logo Taurona i zachęcają do inwestowania

Oferowali pożyczki. Nie wywiązywali się z umów

Co działo się później? Pokrzywdzeni podawali swoje dane w celu sporządzenia umowy oraz dokonywali wpłaty środków pieniężnych na różne konta podejrzanych w kwotach pomiędzy 10 a 300 złotych – kwota uwarunkowana była wcześniejszymi ustaleniami. Po dokonaniu wpłaty pokrzywdzeni byli blokowani na komunikatorze przez sprawców przestępstwa, a osoby pokrzywdzone nie otrzymywały pożyczki, jak również zwrotu wpłaconych pieniędzy. Z takiego przestępczego procederu para z Tychów uczyniła sobie stałe źródło dochodu.

-W toku analiz, policjanci zajmujący się przestępczością gospodarczą ustalili, że para dokonywała oszustw w okresie od stycznia do lipca 2023 roku i przez ten okres dokonała 102 przestępstw w postaci oszustwa. W wyniku czynności dochodzeniowo-śledczych okazało się, że blisko 100 osób zostało pokrzywdzonych, a zysk uzyskany przez oszustów wyniósł ponad 10 tysięcy złotych – informuje Kęsek.

Przeciwko sprawcom opisywanych przestępstw został skierowany akt oskarżenia. Grozi im kara do 8 lat pozbawienia wolności.