Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Opera Śląska wraca do gry. W najbliższych tygodniach, po wielkim remoncie, otwarta zostanie duża scena.

Dla melomanów Opera Śląska przygotowała wiele wyjątkowych wydarzeń w ramach Festiwalu Otwarcia Sceny "Wracamy do gry". Festiwal potrwa aż do lutego 2024 roku.

Kilka słów o remoncie

Inwestycja, która rozpoczęła się w 2021 roku objęła powierzchnię ponad 6 tysięcy metrów kwadratowych. Zużyto około 680 metrów sześciennych betonu i blisko 5 tysięcy litrów farby do malowania wszystkich powierzchni. Na widowni położono ponad 580 metrów kwadratowych wykładziny w szlachetnym rubinowym kolorze. A to tylko kropla w morzu prowadzonych prac, które sprawiły, że bytomska perła architektoniczna stała się jednym z najnowocześniejszych obiektów w Polsce.

Realizacja tej inwestycji nie byłaby możliwa bez wsparcia ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 i Organizatora – Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego.

Wartość projektu "Przeprowadzenie prac konserwatorskich, restauratorskich oraz robót budowlanych w celu zwiększenia atrakcyjności Opery Śląskiej i ochrony jej dziedzictwa kulturowego" wyniosła 62 mln zł. Wartość dofinansowania projektu z funduszy europejskich wyniosło około 21 mln zł, a z programu Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych 700 tysięcy zł.

Święto wszystkich Melomanów

Nadchodzące tygodnie w Operze Śląskiej zapowiadają się niezwykle emocjonująco. Instytucja przygotowała Festiwal Otwarcia Sceny "Wracamy do gry", który potrwa aż do lutego 2024 roku.

Pierwsze wydarzenie zaplanowano 11 listopada. Odbędzie się wówczas wyjątkowy koncert Aleksandry Kurzak – polskiej śpiewaczki operowej, której głos określany jest jako jeden z najwspanialszych współczesnych sopranów. Aleksandra Kurzak występuje na najważniejszych scenach operowych świata, m.in Metropolitan Opera w Nowym Jorku, mediolańskiej La Scali, Operze Wiedeńskiej, Operze Paryskiej i londyńskiej Covent Garden. Artystka edukację muzyczną rozpoczęła w wieku 7 lat, grając na skrzypcach i fortepianie. Ukończyła z wyróżnieniem wydział wokalny Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu. Jest laureatką Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki 1998, a także konkursów w Helsinkach, Barcelonie oraz Kantonie. W latach 2001-2007 była solistką Staatsoper w Hamburgu. W obecnym sezonie Aleksandra Kurzak wystąpi w ROH w Londynie w roli Santuzzy, następnie w MET w Nowym Jorku jako Cio Cio San i Liu, w Staatsoper w Berlinie jako tytułowa "Toska" oraz w Teatro Real w Madrycie w "Madama Butterfly" oraz w Operze Śląskiej w Bytomiu.

Koncert ten będzie wielkim świętem muzyki wypełnionym najpiękniejszymi ariami z oper wielkich kompozytorów. Nie zabraknie również popularnych pieśni, które doskonale odzwierciedlą nieprzeciętny talent Maestry! Aleksandrze Kurzak będzie towarzyszyć orkiestra Opery Śląskiej pod kierownictwem Tomasza Tokarczyka.

Uroczysta inauguracja nowego sezonu artystycznego

Uroczysta Gala Otwarcia Sceny Inaugurująca 79. Sezon artystyczny odbędzie się 12 listopada. Podczas koncertu usłyszeć będzie można arie i duety z premier nadchodzącego sezonu oraz utwory zarejestrowane na płycie "Opera Blisko Ciebie / Hity operowe vol. 2". Wystąpią Soliści Opery Śląskiej: Gabriela Legun, Ruslana Koval, Anna Borucka, Stanislav Kuflyuk, Andrzej Lampert, Łukasz Załęski oraz Chór, Balet i Orkiestra Opery Śląskiej pod batutą Tomasza Tokarczyka.

Jubileusz Andrzeja Dobbera

Nie lada gratką dla miłośników opery będzie spektakl "Nabucco" Giuseppe Verdiego, zaplanowany 25 listopada. W roli głównej wystąpi Andrzej Dobber – światowej sławy baryton, z którym wspólnie będziemy świętować jubileusz 40-lecia pracy artystycznej. Andrzej Dobber występuje na deskach najsłynniejszych teatrów operowych o międzynarodowej renomie, m.in. w Nowym Jorku (Metropolitan Opera), Mediolanie (La Scala), Wiedniu (Wiener Staatsoper), Paryżu (Opéra Bastille), Brukseli (La Monnaie), Amsterdamie (Dutch National Opera & Ballet) czy Barcelonie (Gran Teatre del Liceu).
Warto wspomnieć, że ta opera Verdiego zajmuje szczególne miejsce w repertuarze Opery Śląskiej. Od dnia premiery w 1983 roku "Nabucco" nie schodziło nawet na jeden sezon z afisza! Oparta na przekazach biblijnych historia  dziejów narodu żydowskiego w niewoli babilońskiej, stała się jedną z najbardziej znanych i popularnych w historii gatunku. Nowa sceniczna realizacja opery Verdiego (premiera: maj 2007 r.) to wyjątkowy spektakl w reżyserii Laco Adamika i obowiązkowa "lektura muzyczna" dla wszystkich miłośników sztuki operowej!

Wyczekiwane premiery

W nadchodzącym sezonie nie zabraknie długo wyczekiwanych premier. 9 grudnia zaprezentowany zostanie "Bal maskowy" Giuseppe Verdiego, pod kierownictwem Tomasza Tokarczyka i w reżyserii Anny Wieczur. To opowieść o zdradzonej przyjaźni i niespełnionej miłości. Zainspirowana autentycznym wydarzeniem zamachu na króla Szwecji – Gustawa III w roku 1792, łączący w sobie wątki sensacyjne i romantyczne nasycone emocjami wspaniale wyrażonymi w muzyce. W roli Ulryki zobaczymy m.in. wspaniałą Małgorzatę Walewską.

Natomiast 24 lutego 2024 roku odbędzie się premiera baletowa "Makbet" w choreografii Moniki Myśliwiec. Będzie to polska prapremiera baletowa. Zrealizowana z rozmachem zaskoczy Was pod względem muzycznym i inscenizacyjnym. Nowoczesna adaptacja dramatu zachwyci miłośników baletu klasycznego, dzięki złożonym choreograficznie scenom zespołowym, duetom i solowym popisom tancerzy. Warstwę muzyczną spektaklu stanowią utwory Giuseppe Verdiego w autorskim opracowaniu Tomasza Tokarczyka – kierownika muzycznego Opery Śląskiej.