Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Operacja Dakota. CBZC zatrzymało kilkadziesiąt osób

Autor: w dniu 2024-04-26

Policjanci Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości kolejny raz uderzyli w sprawców przestępstw o charakterze pedofilskim. Funkcjonariusze zarządów i wydziałów CBZC z całej Polski zatrzymali 66 osób, spośród których 62 przedstawiono zarzuty dotyczące posiadania, udostępniania w sieci i produkcję materiałów przedstawiających seksualne wykorzystanie małoletnich.

W ostatnim tygodniu funkcjonariusze Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości kolejny raz uderzyli w sprawców przestępstw o charakterze seksualnym z wykorzystaniem nieletnich. Przeprowadzili na terenie całego kraju operację "Dakota".

Operacja "Dakota" wymierzona w przestępczość o charakterze pedofilskim

359 funkcjonariuszy biorących udział w operacji zatrzymało łącznie 66 osób w wieku od 19 do 72 lat, spośród których 62 osoby podejrzane są o posiadanie, udostępnianie w Internecie i produkcję materiałów przedstawiających seksualne wykorzystanie osób małoletnich. Policjanci przeprowadzili 103 przeszukania, w trakcie których ujawnili i zabezpieczyli ponad 166 tys. plików z nielegalnymi treściami, zabezpieczając łącznie 1280 różnego rodzaju nośników danych w tym komputerów i telefonów. Wśród zabezpieczonych materiałów znajdują się pliki, przedstawiające drastyczne przypadki wykorzystywania dzieci nawet w wielu niemowlęcym.

"W ramach prowadzonej operacji współpracowaliśmy z amerykańskimi (FBI) i brytyjskimi (NCA) służbami. W wyniku tych działań ustalono mężczyznę, który produkował materiały o pedofilskim charakterze z udziałem swojej kilkuletniej córki, oraz innego mężczyznę, który w dwóch przypadkach wytwarzał takie materiały z udziałem kilkuletnich dzieci pozostających z nim w bliskich relacjach" – informuje w swoim komunikacie Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości.

Kolejna ustalona osoba, pomagała przeprowadzać remonty mieszkań u rodzin, od wielu lat znanych mężczyźnie. Ten, wykonując zlecone prace, ukrywał kamery w łazience, by nagrywać użytkowników, w tym osoby małoletnie. Jeszcze inny wyszukiwał na portalach społecznościowych zdjęcia małoletnich dziewcząt, robione z ukrycia, i podając się za kobietę, nawiązywał z nimi kontakt on-line, szantażując je do wysyłania kolejnych obscenicznych materiałów. Na tę chwilę ujawniono trzy ofiary tego mężczyzny.

To kilka najbardziej drastycznych przykładów ujawnionych w trakcie prowadzonej operacji.

"Wszystkie te osoby usłyszały zarzuty karne przeciwko wolności seksualnej i obyczajności. Decyzją sądów 25 podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych" – podaje CBZC.

Cała operacja była ściśle koordynowana z Departamentem ds. Cyberprzestępczości i Informatyzacji Prokuratury Krajowej, a także prokuraturami w całym kraju. Współpraca odbywała się również na poziomie międzynarodowym m.in. z EUROPOL-em i amerykańską organizacją walczącą z tego rodzaju nadużyciami NCMEC (National Center for Missing and Exploited Children).

W działaniach brali udział specjalnie przeszkoleni funkcjonariusze

W przeprowadzenie operacji DAKOTA, zaangażowani zostali funkcjonariusze posiadający odpowiednie przygotowanie merytoryczne oraz psychologiczne, pozwalające na pracę – jak określają to śledczy – z bardzo obciążającym materiałem dowodowym. Śledczy zaznaczają przy tym, że jest to już czwarta taka operacja Biura, a łącznie zatrzymano już 223 osoby, z czego 88 zostało tymczasowo aresztowanych. W wyniku przeprowadzonych 378 przeszukań zabezpieczono niemal 700 tys. plików z nielegalnymi treściami.

Teraz przed śledczymi żmudna i czasochłonna praca z setkami tysięcy zabezpieczonych plików. Praca, co podkreślają śledczy, niezwykle obciążająca, z uwagi na drastyczne treści zawarte na zdjęciach i filmach o charakterze pedofilskim. W wyniku tej analizy będą podejmowane dalsze decyzje co do przedstawiania podejrzanym kolejnych zarzutów karnych i ewentualnego zatrzymania kolejnych osób.