Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Organy w NOSPR wybrzmią już w ten piątek

Autor: w dniu 2023-01-12

Trzynaście metrów wysokości. wyjątkowa budowa i niepowtarzalny dźwięk. Takie są organy NOSPR, które wybrzmią w budynku Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

Jeden z największych instrumentów w Europie, czyli nowe organy NOSPR, wybrzmi jutro w sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.

Organy NOSPR – muzyczny majstersztyk

Monumentalne organy mierzą aż trzynaście metrów wysokości, dziewięć metrów szerokości. To jednak nie wszystkie ich właściwości. Okazuje się też, że bardzo trudno było je dostroić.

-Ważny jest etap, kiedy piszczałki zostają już wstawione na wiatrownice, czyli urządzenia rozdzielające powietrze i skonfrontowane przez przepływ powietrza z akustyką, odległościami różnymi. To jest proces bardzo długi, dlatego, że czasami jak tu byłem i słuchałem intonacji głosów smyczkowych (one są bardzo trudne w intonacji), czasem nad jedną piszczałką siedzi się pół godzin – zaznacza autor koncepcji organów, profesor Julian Gembalski.

Proces powstawania monstrualnego instrumentu pokazano na materiale wideo:

By dać szansę każdemu na posłuchanie nowych organów, ruszają dwa cykle koncertów.

-Nowe dwie serie – "Poranki" i "Wieczory", gdzie będziemy chcieli przedstawiać organy. Poranki, jak to poranki, musimy się pobudzić i rozpocząć dzień. Tym pobudzeniem będzie intelektualna wyprawa czy informacje techniczne, jak powstawał ten instrument. Wieczorami moment zadumy, wtopienia się w ten dźwięk  -zaznacza dyrektorka NOSPR, Ewa Bogusz-Moore.

… Monumentalne organy piszczałkowe złożone są z ponad miliona części. Instrument posiada 105 głosów i dwa stoły gry – stacjonarny o czterech klawiaturach i mobilny – z 5 klawiaturami. Jakie uczucia towarzyszą odbiorcom, którzy słuchają brzmienia organów?

-W sali koncertowej czujemy to w ciele, te wibracje. Mamy nadzieję, że dla naszej publiczności będzie to ciekawe doświadczenie – mówi dyrektor Bogusz-Moore.

Jakie emocje towarzyszą odbiorcom dźwięku tego wyjątkowego instrumentu? Przekonają się o tym miłośnicy muzyki. Pierwszy raz organy w sali koncertowej NOSPR zabrzmią jutro, w piątek, 13 stycznia. Zagra na nich jedna z najbardziej rozchwytywanych artystek sceny muzyki klasycznej, pochodząca z Łotwy Iveta Apkalna. W sprzedaży były dwie pule biletów. Obie zostały wyprzedane. Jak przebiegała zorganizowana wcześniej próba? Ukazano to w mediach społecznościowych:

Zdjęcie wyróżniające: facebook/NOSPR