Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Oszuści przejmowali konta w social mediach. Postawiono 100 zarzutów

Autor: w dniu 2023-04-12

Oszuści przejmowali konta w mediach społecznościowych i za ich pomocą sprzedawali różne towary, których odbiorcy nigdy nie otrzymali. Sprawą zajmują się śledczy.

Gliwiccy śledczy z Wydziału do zwalczania przestępczości gospodarczej prowadząc dochodzenie, natknęli się na informację o grupie osób działającej na terenie Gliwic, która zajmowała się przejmowaniem kont na portalach społecznościowych. Następnie na przejętych kontach innych użytkowników zamieszczali oferty sprzedaży różnych urządzeń elektronicznych. Klienci, nie podejrzewając nieuczciwości ogłoszeń zamieszczonych na kontach własnych znajomych, chętnie uiszczali opłatę z góry. Jednak pomimo wpłat nie otrzymywali zakupionych produktów.

Konta w social mediach przejęte. Sprawą zajęli się śledczy

Sprawą nieuczciwego procederu zajęli się śledczy. W toku postępowania ustalili kilkadziesiąt numerów kont bankowych, numerów telefonów oraz innych danych, którymi posługiwali się oszuści. Kryminalni nawiązali kontakt z innymi jednostkami policji, aby ustalić, czy na ich terenie również pojawiały się przypadki tego typu oszustw. Jak ustalili w trakcie postępowania, skala tego rodzaju przestępstw była duża. Analiza prowadzonych w całej Polsce spraw oraz zeznania kilkudziesięciu pokrzywdzonych pozwoliły na zebranie pokaźnego materiału dowodowego.

Sprawcy, jak się okazało mają bogatą przeszłość kryminalną i są znani gliwickim policjantom. Po zebraniu materiałów śledczy przystąpili do zatrzymań i przeszukań. Dowody winy wspominanych osób są niezbite. W sprawie zatrzymano 7 podejrzanych. To mieszkańcy Gliwic w wieku do 30 lat.

Podejrzani usłyszeli łącznie ponad 100 zarzutów oszustw. Ponadto stróże prawa postawili zarzuty kradzieży oraz posiadania narkotyków. Do sądu trafił akt oskarżenia wobec wszystkich podejrzanych. Grozi im kara do 8 lat pozbawienia wolności.