Teraz gramy:

Title

Artist
Background

OUG komentuje sprawę odpadów w kopalni

Autor: w dniu 2023-11-16

Media obiegła informacja dotycząca odpadów zalegających pod ziemią. Pojawiły się pytania skierowane go Polskiej Grupy Górniczej, ale kontrolę przeprowadził też Okręgowy Urząd Górniczy w Katowicach. Co z niej wynika?

Odpady są gromadzone legalnie, nie dochodzi do naruszenia prawa. Polska Grupa Górnicza odpiera zarzuty jednej z ogólnopolskich stacji telewizyjnych. Ta dotarła do nagrań, na których widać śmieci zapakowane do wagoników kolejowych. Są gromadzone w wyrobiskach kopalni Piast w Bieruniu.

-Są tam po prostu przygotowane do wywiezienia na powierzchnię przez specjalistyczną firmę – tłumaczył rzecznik spółki, Tomasz Głogowski. -Są to śmieci związane z codzienną pracą zakładu górniczego, z codzienną pracą związaną z produkcją. Pamiętajmy o tym, że każdego dnia na dół kopalni trafiają materiały potrzebne do przygotowania produkcji, do tego, by w sposób bezpieczny wydobywać węgiel – informował Głogowski.

Sprawę zbadał Okręgowy Urząd Górniczy w Katowicach, który zakończył pierwszą kontrolę kopalni Ziemowit-Piast w Bieruniu. Śmieci, jak wynika z podjętych działań, nie były niebezpieczne, ale nie powinny być składowane pod ziemią.

-Składowane tam odpady nie były toksyczne, ale stwierdziliśmy sporo nieprawidłowości – mówi dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Katowicach, Roman Sus. – Nie stwierdziliśmy bezpośredniego zagrożenia dla bezpieczeństwa pracowników i ruchu zakładu górniczego, w związku z czym nie zaistniała konieczność wstrzymania zakładu górniczego, jednak stwierdziliśmy pewne nieprawidłowości. W wyrobiskach na poziomie 500 metrów, na długości około 740 metrów nagromadzone były zbędne materiały i odpady. W śmieciach znajdowały się pojemniki po zużytych środkach chemicznych, smarach i olejach. Tego typu odpady podlegają bezzwłocznemu wydaniu na powierzchnię – dodaje dyrektor Sus.

Okręgowy Urząd Górniczy w Katowicach nakazał kopalni Ziemowit-Piast uszczelnienie systemu gospodarowania odpadami, tak by do podobnych sytuacji już nie dochodziło. Pierwsze działania mają być podjęte do końca tego miesiąca.