Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Odpady składowane nielegalnie w kopalni? PGG odpowiada

Autor: w dniu 2023-11-09

W przestrzeni medialnej pojawiły się doniesienia, z których wynikało, że na terenie jednej z kopalni mają być rzekomo nielegalnie składowane odpady. Polska Grupa Górnicza odniosła się do tych sensacji i twierdzi jasno, że nie doszło do naruszenia prawa.

Odpady są gromadzone legalnie, nie dochodzi do naruszenia prawa. Polska Grupa Górnicza odpiera zarzuty jednej z ogólnopolskich stacji telewizyjnych. Ta dotarła do nagrań, na których widać śmieci zapakowane do wagoników kolejowych. Są gromadzone w wyrobiskach kopalni Piast w Bieruniu.

-Są tam po prostu przygotowane do wywiezienia na powierzchnię przez specjalistyczną firmę – tłumaczy rzecznik spółki, Tomasz Głogowski. -Są to śmieci związane z codzienną pracą zakładu górniczego, z codzienną pracą związaną z produkcją. Pamiętajmy o tym, że każdego dnia na dół kopalni trafiają materiały potrzebne do przygotowania produkcji, do tego, by w sposób bezpieczny wydobywać węgiel – dodaje Głogowski.

Do sprawy odnieśli się także przedstawiciele bieruńskiego magistratu, który podkreślają, że podejmuje niezbędne kroki, by rozjaśnić ewentualne niejasności w tej sprawie.

– Jesteśmy w kontakcie z Polską Grupą Górniczą w tej sprawie, by wyjaśnić wszelkie okoliczności, zawiadamiamy także inne organy – mówi nam Agnieszka Kijas z urzędu miejskiego w Bieruniu – Podjęliśmy natychmiastowe działania w tej sprawie. Zwróciliśmy się o wyjaśnienia zarówno do Polskiej Grupy Górniczej S.A., jak i do KWK Piast Ziemowit, a po drugie jako miasto będziemy zgłaszać sprawę do odpowiednich organów ochrony środowiska – dodaje Kijas.

Sprawą odpadów w wyrobiskach kopalni Piast zajmuje się także Wyższy Urząd Górniczy w Katowicach. Polska Grup Górnicza podkreśla raz jeszcze, ze wszystko odbywa się zgodnie z prawem, odpady nie są toksyczne – i podda się wszystkim czynnościom kontrolnym.

Zdjęcie wyróżniające: materiały prasowe PGG