Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Wystawa The Krasnals w Muzeum Górnośląskim

Autor: w dniu 2023-11-09

Blisko 80 obrazów prowokatorów i komentatorów życia artystycznego oraz kwestii społecznych znalazło się na nowej wystawie Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu pt. "The Krasnals. Autoportret Polskiej Rzeczywistości".

Bytomskie muzeum po raz trzeci prezentuje dzieła anonimowych twórców skupionych wokół grupy kolektywu artystycznego, który sieje artystyczny ferment, wywołuje irytację i uznanie odbiorców oraz krytyków sztuki. Wystawę w bytomskiej placówce można zwiedzać od 10 listopada 2023 r. do 25 lutego 2024 r. Ekspozycji towarzyszy bogato ilustrowana publikacja, która jest uzupełnieniem wystawy.

"The Krasnals. Autoportret Polskiej Rzeczywistości"

Przygotowywana przez Muzeum Górnośląskie w Bytomiu wystawa prac The Krasnals to ekspozycja ukazująca piętnastoletnią działalność tej grupy. Wśród podejmowanych przez artystów tematów prym wiodą zagadnienia hipokryzji w życiu prywatnym i zawodowym. Narracja ekspozycji koncentruje się wokół kilku tematów.

Fot. Klara Puzoń

Wystawę podzielono na trzy części. Jedna dotyczy samego pojęcia sztuki i jej odbioru – co dla artystów The Krasnals jest niezwykle ważne. Chodzi o warsztat artysty, o to, jaką odpowiedzialność ponosi za wykonaną pracę. Drugie zagadnienie jest bardziej filozoficzne – dotyczy form estetyki i etyki w sztukach plastycznych. Natomiast trzecia tematyka oscyluje wokół awangardowego kanibalizmu.

– Artyści z kolektywu czerpią inspiracje od innych twórców i wcale się tego nie wstydzą. Ich dzieła operują językiem plastycznym, który ma dosadną formę. Jest to zamierzony zabieg, którego celem jest wywołanie odpowiedniej reakcji u odbiorcy. Umożliwia to zaczerpnięcie wybornych kąsków z twórczości innych i jednocześnie ukazania jak ważny jest dla nich indywidualizm – mówi Agnieszka Bartków, kuratorka wystawy.

Twórczość The Krasnals, będąca swoistego rodzaju grą artysty z widzem, stanowi zachętę do indywidualnych przemyśleń wbrew presji konkretnych środowisk próbujących narzucić jedną słuszną wizję skonstruowaną na czyjąś korzyść. Grupa w historii sztuki zapisała się na trwale i ciągle stanowi ważny głos w polskim życiu artystycznym.

– Cenię ich za szczerość i za wskazywanie hipokryzji w życiu zarówno prywatnym, jak i zawodowym – dodaje Agnieszka Bartków.

Wystawa powstała we współpracy z Fundacją Wschód Sztuki. Drugim kuratorem ekspozycji jest Andrzej Biernacki – uznany polski artysta i krytyk sztuki.

Wystawa The Krasnals. Autoportret Polskiej Rzeczywistości będzie dostępna w dniach 10 listopada 2023 – 25 lutego 2024 w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu przy placu Jana III Sobieskiego 2.