Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Pacjenci po zawale uzyskają pomoc w powrocie do zdrowia

Autor: w dniu 2023-03-07

Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach uruchomił oddział, w którym do zdrowia powracają osoby po zawale serca. Na miejscu zorganizowano to, co niezbędne, aby powrócić do zdrowia.

Nowy oddział przy Zygmunta Starego 20 w Gliwicach będzie przeznaczony dla pacjentów po przebytym zawale mięśnia sercowego do czternastu dni od wypisu ze szpitala z oddziału kardiologicznego. Jakie cele przyświecają medykom?

-Naszym zadaniem będzie jak najlepsze "przywrócenie" chorych do stanu wydolności i jakości życia sprzed tego incydentu. Mamy 24 łóżka, nowoczesną salę ćwiczeń, a pacjenci będą do nas trafiać poprzez koordynatora programu KOS-zawał, czyli w ramach kompleksowej opieki specjalistycznej dla osób po przebytym zawale serca – wyjaśnia Przemysław Gliklich, prezes Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.

Pacjenci po zawale ze wsparciem

Działania będą podejmowane wedle planu, a potem można korzystać ze wsparcia maksymalnie przez 35 dni.

-Zaczniemy od ustalenia planu leczenia na bazie dotychczasowej dokumentacji medycznej i stanu pacjenta, który może korzystać z takiej rehabilitacji kardiologicznej przez maksymalnie trzydzieści pięć dni. Poza standardowym postępowaniem: wysiłkiem fizycznym, edukacją zdrowotną, psychoterapią mamy też do zaoferowania zajęcia jogi oraz tai chi jako jedyny ośrodek szpitalnej rehabilitacji kardiologicznej w Polsce – podkreśla dr Adam Staroń, ordynator oddziału rehabilitacji kardiologicznej w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach.

-Naszym marzeniem było stworzenie przyjaznego, pozytywnego miejsca i takiego zespołu specjalistów, którzy będą w stanie różnymi ścieżkami motywować pacjenta do działania, do zmiany nawyków, do podjęcia walki o swoje zdrowie. Mam nadzieję, że to marzenie właśnie zaczyna się spełniać – dodaje.

Kompleksowa rehabilitacja kardiologiczna to szereg działań medycznych stosowanych u pacjentów po incydentach kardiologicznych, którzy już w ciągu kilku dni po wypisie ze szpitala mogą rozpocząć pracę z ekspertami wspierającymi ich w powrocie do sprawności po zawale serca i w stosowaniu nowych zaleceń. Jest to postępowanie konieczne do usunięcia lub zmniejszenia przyczyn leżących u podłoża choroby. Wczesna rehabilitacja kardiologiczna w ramach NFZ stwarza warunki do powrotu do prawidłowego funkcjonowania pacjentowi, który przeszedł zawał mięśnia sercowego.

Fot. Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach