Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Paczkomat InPost na lotnisku w Pyrzowicach. Przyda się zapominalskim

Autor: w dniu 2024-01-15

Od poniedziałku 15 stycznia 2024 roku pasażerowie podróżujący z Katowice Airport do krajów strefy Schengen mogą skorzystać z nowego udogodnienia.

Do ich dyspozycji podróżnych oddano paczkomat firmy InPost. Został uruchomiony z myślą o podróżnych, których przedmioty przewożone w bagażu podręcznym zostały zakwestionowane w trakcie kontroli bezpieczeństwa.

Paczkomat InPost na lotnisku w Pyrzowicach

Paczkomat zlokalizowany jest na pierwszym piętrze terminalu pasażerskiego B Katowice Airport, przed wejściem do obszaru kontroli bezpieczeństwa. W sytuacji, gdy w bagażu podręcznym znajdzie się przedmiot, który jest zabroniony do przewozu w kabinie samolotu, a który powinien znaleźć się w bagażu rejestrowanym (np. perfumy we flakonach o pojemności powyżej 100 ml) pasażer może wysłać go za pomocą urządzenia Paczkomat®. Czemu to przydatne?

Otóż dotychczas taki przedmiot, zgodnie z obowiązującymi przepisami bezpieczeństwa, musiał zostać wyrzucony, zaem opisywane rozwiązanie to krok, jak informuje kierownictwo lotniska, w kierunku zwiększenia komfortu pasażerów.

– W Katowice Airport cały czas staramy się wdrażać rozwiązania, które poprawiają komfort korzystania z naszego lotniska. Możliwość nadania poprzez Paczkomat InPost przedmiotów niedozwolonych do przewozu w bagażu podręcznym to ważne ułatwienie dla osób podróżujących z Pyrzowic. Jestem przekonany, że ta nowa usługa spotka się z pozytywnym przyjęciem pasażerów – mówi Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA, firmy zarządzającej katowickim lotniskiem.

Jak przebiega procedura związana z użyciem opisywanego paczkomatu? Jeśli w trakcie kontroli bezpieczeństwa zostanie ujawniony przedmiot niedozwolony do przewozu w bagażu podręcznym, podróżny będzie mógł skorzystać z paczkomatu InPost.

Udostępniono kartony i taśmy, ale trzeba mieć aplikację

Pasażer z zakwestionowanym przedmiotem będzie mógł cofnąć się do początku strefy kontroli bezpieczeństwa, gdzie zlokalizowany jest paczkomat. Przy urządzeniu dostępne są bezpłatne kartony o różnych wymiarach oraz taśmy, co umożliwi szybkie zapakowanie przesyłki. W celu jej nadania należy skorzystać z aplikacji InPost Mobile. Paczkomat w Katowice Airport umożliwia wysyłkę krajową do innego urządzenia InPost lub pod wskazany adres pocztowy.

W przyszłości, w przypadku zainteresowania nową usługą, zarówno InPost, jak i Katowice Airport nie wykluczają możliwości wprowadzenia takiego samego rozwiązania przy kontroli bezpieczeństwa w terminalu pasażerskim A, z której korzystają podróżni odlatujący do krajów nie należących do strefy Schengen.