Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Papież przyjął rezygnację abp. Wiktora Skworca

Autor: w dniu 2023-05-31

Arcybiskup Metropolita Katowicki Wiktor Skworc powiedział w czasie tegorocznej pielgrzymki stanowej mężczyzn do Piekar Śląskich, że wygłasza do wiernych ostatnie słowo społeczne, żegnając się z posługą. Dziś wiadomo, że papież przyjął rezygnację. 

Podczas tegorocznej pielgrzymki mężczyzn do Piekar Śląskich arcybiskup Skworc podkreślił, że to 12. słowo społeczne przygotowane na męską pielgrzymkę jest ostatnim z uwagi na zakończenie posługi kapłańskiej.

– Kończąc swoją posługę, chciałbym serdecznie podziękować za modlitwę i wszelkie formy współpracy oraz wsparcia, szczególnie w chwilach trudnych, a także powtórzyć słowa, które wypowiedziałem w katedrze 6 stycznia, kiedy dziękowałem Bogu za jubileusz 25. rocznicy święceń biskupich. Niczego nie mam, czego bym nie otrzymał. Dlatego dłużnikiem jestem – dłużnikiem Boga, Kościoła i bliźnich, waszym dłużnikiem, dlatego wam mówię: Bóg zapłać i dziękuję. Wszystkim, bez wymieniania po imieniu, bo ta litania wdzięczności trwałaby bez końca. I jeszcze dopowiadam słowo "przepraszam", złączone z prośbą o wybaczenie – powiedział. Jak zaznaczył, złożył już urząd w ręce papieża Franciszka, "z nadzieją, że rychło przyjmie rezygnację i nowy arcybiskup katowicki, który został już wskazany w osobie arcybiskupa koadiutora Adriana Galbasa, będzie mógł podjąć urząd i pasterską posługę" – mówił 28 maja arcybiskup.

Dzisiaj wiadomo, co zostało potwierdzone w komunikacie Archidiecezji Katowickiej, że Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację arcybiskupa Wiktora Skworca z posługi arcybiskupa metropolity katowickiego. Następcą na urzędzie arcybiskupa metropolity katowickiego zostaje tym samym dotychczasowy koadiutor diecezji, ksiądz arcybiskup Adrian Józef Galbas SAC. Pod komunikatem tym podpisał się Ks. prał. Pavol Talapka chargé d'affaires a.i.