Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Sosnowiec: Park przy Czarnej Przemszy odzyska dawny blask

Autor: w dniu 2023-08-01

Startuje pierwszy etap rewitalizacji parku przy Bulwarach Czarnej Przemszy pomiędzy liceum im. E. Plater, Czarną Przemszą i ul. Mościckiego w Sosnowcu. Dużą część pracy będzie dotyczyła odtworzenia parkowych alejek.

W sumie będzie to 6 tys. m2 alejek (ponad 3 km) w większości po starym śladzie. Aby uchronić system korzenny drzew w kilku miejscach przebieg alejek zostanie zmieniony.

Jeśli nie będzie miejsca na zmianę przebiegu alejek to chyba po raz pierwszy w Sosnowcu zastosujemy wyniesienie alejek, by nie uszkodzić korzeni drzew – wyjaśnia Marcin Jakubczak z Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych.

Teren bulwarów mocno się zmienił w czasie regulacji Czarnej Przemszy na terenie Sosnowca (1957–1964). Wtedy też przestrzeń pomiędzy obecną ul. Mościckiego, Czarną Przemszą i osiedlem przy ul. Urbanowicz została na nowo zaaranżowana. Powstały alejki, fontanna, nasadzono drzewa i krzewy.

Miasto ubiega się już o środki na realizację drugiego etapu. W tym przypadku roboty będą koncentrowały się wokół roślinności i wymiany lub renowacji małej architektury. Nie zabraknie miejsca na domki dla owadów i budki lęgowe dla ptaków. Wymieniona zostanie również część słupów oświetlenia, tak by zachować jeden wzór. Koszt pierwszego etapu, który powinien być gotowy w grudniu wynosi 1,7 mln zł.

Foto i źródło: UM Sosnowiec