Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Wąskotorówka za darmo. W sierpniu startuje cykl bezpłatnych wycieczek. Ich organizatorami jest Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych przy wsparciu miasta Tarnowskie Góry oraz Stowarzyszenia Wrazidlok. 

Kultura Przemysłowa Ziemi Tarnogórskiej – władcy, przemysłowcy, gwarkowie, kolejarze – to tytuł cyklu bezpłatnych wycieczek organizowanych przez Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych. W ramach rajzy przewidziano: prelekcję w kościele Zbawiciela, spacer po Hałdzie Popłuczkowej i zwiedzanie Dworca Bytom Karb Wąskotorowy. Każdą atrakcję połączy przejażdżka kolejką wąskotorową na trasie: Tarnowskie Góry – Bytom – Tarnowskie Góry.

Bezpłatne wycieczki kolejowe odbędą się w sierpniu i we wrześniu

Darmowe wycieczki kolejowe odbędą się: 4,11,18,25 sierpnia i 1,7,8 września. Każde wydarzenie zacznie się o 16.30 w Kościele Zbawiciela na Tarnogórskim Rynku.

– Kolejka wąskotorowa to z jednej strony relikt śląskiej przeszłości, relikt to jednak niezwykły, bo wciąż mający w sobie mnóstwo energii, który świetnie nadaje się do pokazania industrialnych tradycji zasilających wyobraźnię kolejnych pokoleń. Każda rajza będzie okazją do zaprezentowania śląskiego dziedzictwa kolejowego, co jest celem statutowym naszego Stowarzyszenia – przekonuje Kamil Czarnecki prezes Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych.

Wszyscy, którzy chcą wziąć udział w wydarzeniu muszą się zapisać na stronie http://www.SGKW.EU

Partnerem wydarzenia jest Stowarzyszenie WRAZIDLOK

– WRAZIDLOKI opowiadają o wspaniałości Górnego Śląska. Organizujemy konwentykle, rajzy i peregrynacje. Stworzyliśmy stałe pokazy mappingowe na fasadzie Pałacu Kawalera w Świerklańcu, rozwijamy aktywności, które budują świadomość historyczną Górnego Śląska. Cieszymy się na współpracę z Kolejarzami, mamy nadzieję, że liczba entuzjastów historii regionu dzięki cyklowi rajz kolejowych dynamicznie będzie rosła – entuzjazmuje się współpracą z kolejarzami dr Łukasz Zimnoch, prezes Stowarzyszenia WRAZIDLOK.

Koleje Wąskotorowe działają nieprzerwanie od 1853 r. To rekord świata. Kolejarze obsługują trasę o długości 21 km. Pociągi zatrzymują się na dziesięciu stacjach, między innymi na zabytkowej stacji Bytom Karb Wąskotorowy, w Suchej Górze w pobliżu rezerwatu Segiet, przy Zabytkowej Kopalni Srebra oraz zalewie Nakło-Chechło. Trasa kończy się w Miasteczku Śląskim. Górnośląskie Koleje Wąskotorowe są jedną z najważniejszych atrakcji Szlaku Zabytków Techniki. Przez z górą sto lat kolejka transportowała skarby śląskiej ziemi: węgiel, rudy metali i kamień. Na początku XXI wieku surowce zostały zastąpione rzeszami turystów, a za utrzymanie trasy odpowiadają pasjonaci ze Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych.

Premierowej wyprawie towarzyszyć będzie wydarzenie dodatkowe

Kolejowe ławki wzbogacą się w aforyzmy autorstwa Łukasza Zimnocha. Tu kilka przykładów refleksji, na jakie natkną się pasażerowie kolejki wąskotorowej:
Mądrość żywi się rozmową, głupota jest samowystarczalna.
Jeśli masz korzenie, na pewno coś z ciebie wyrośnie.

Program wydarzenia:
16:00 – Kościół Zbawiciela, Rynek w Tarnowskich Górach – prelekcja o ludziach, którzy zbudowali tarnogórski przemysł
16:45 – przejazd koleją wąskotorową do stacji Bytom Karb Wąskotorowy, zwiedzanie stacji z przewodnikiem
18:10 – wyjazd w kierunku Tarnowskich Gór, spacer i opowieść o historii górnictwa rudnego w Tarnowskich Górach (Hałda Popłuczkowa Kopalni Fryderyk)
19:35 – zakończenie imprezy na stacji Tarnowskie Góry Wąskotorowe