Teraz gramy:

Title

Artist
Background

„Pary” nikomu nie powinno zabraknąć – to będzie Święto Pary!

Autor: w dniu 2023-09-27

Na tej imprezie "pary" nikomu nie powinno zabraknąć – bo to będzie "Święto Pary". W sobotę, 30 września organizuje je Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Wszystko odbędzie się na terenie Zabytkowej Kopalni Srebra i Skansenu Maszyn Parowych. Wstęp bezpłatny.

Już w najbliższą sobotę, 30 września w Zabytkowej Kopalni Srebra odbędzie się III edycja Święta Pary. Na terenie Skansenu Maszyn Parowych pojawi się kilkanaście zabytkowych i nadal działających maszyn oraz urządzeń. Będzie można przewieźć się miniaturowymi pociągami, zobaczyć, jak maszyny mielą ziarno lub kawę, łupią i rozcinają drewno, gaszą pożary, wożą pasażerów, przewożą towary, budują drogi. Kropką nad "i" ma być  wieczorny spektakl teatralny utrzymany w malowniczej stylistyce steampunk, który połączy styl retro z fantastyką naukową.

PROGRAM:

11:00 – 19:00 Pokazy kilkudziesięciu maszyn parowych
Sprzęt zostanie zaprezentowany w strefie Skansenu Maszyn Parowych. Będzie można go dotknąć, uruchomić, a nawet się nimi przejechać. Pokazy odbywają się w trybie ciągłym.
12:00 oficjalne rozpoczęcie imprezy
19.30 Teatr Akt – spektakl Poza Czasem

od godz. 9:00 zwiedzanie podziemi z listy UNESCO z przewodnikiem

Święto Pary to wydarzenie, które promuje technikę parową i kulturę przemysłową na różne sposoby oraz różnymi środkami wyrazu. Pierwsza edycja odbyła się w 2019 roku.

Dlaczego akurat w Tarnowskich Górach?

235 lat temu rozpoczęła się rewolucja przemysłowa Górnego Śląska, a jej serce zabiło po raz pierwszy w Tarnowskich Górach. Dzięki sprowadzonej tu maszynie parowej, wykorzystanej do odwadniania wyrobisk niefunkcjonującej już kopalni kruszców srebra, ołowiu i cynku Fryderyk Tarnawskie Góry zapracowały na stałe miejsce w dziejach rewolucji przemysłowej.

 

Fot: SMZT