Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Piekarscy przyrodnicy oczyścili dolinę Brynicy

Autor: w dniu 2023-03-22

Piekarskie Stowarzyszenie Przyrodników zadbało o dolinę Brynicy. W trakcie akcji sprzątania znaleziono między innymi sklepowy wózek, kosiarkę czy wielkiego, pluszowego misia.
Różnorodne przedmioty – nie tylko te wymienione na wstępie – zalegały w dolinie Brynicy. Z jednej strony miejsce to jest, jak zauważają przyrodnicy, popularnym celem spacerów mieszkańców Piekar Śląskich, Wojkowic czy Bobrownik, z drugiej są osoby, które czynią z niego śmietnik. Przedstawiciele Piekarskiego Stowarzyszenia Przyrodników robią wszystko, co mogą, by to zmienić.

Brynica – granica Śląska i Zagłębia

Dolina Brynicy – rzeki przepływającej między innymi przez Piekary Śląskie – jest z obu stron zanieczyszczana śmieciami. Z jednej strony spacerowicze chętnie korzystają z wałów rzecznych, które są dobrym miejscem na spacer, z drugiej nie brakuje tych, którzy zupełnie nie dbają o przyrodę. To z kolei znacząco wpływa na estetykę tego cennego przyrodniczo miejsca. Miłośnicy środowiska naturalnego – skupieni nie tylko wokół Piekarskiego Stowarzyszenia Przyrodników, ale także grupy Bobrowniki Inicjatywa Społeczna – zebrali się w sobotę, 18 marca, by wysprzątać dolinę rzeki. Pomocą służył Zakład Gospodarki Komunalnej w Piekarach Śląskich:
-Chodziliśmy wałami, wyławialiśmy śmieci z samego koryta rzeki. Pomógł nam Urząd Miasta Piekary Śląskie – Zakład Gospodarki Komunalnej w Piekarach Śląskich specjalnie na tę okazję podstawił kontener i zapewnił worki na śmieci. Kontener zapełniliśmy niemal w całości, co na równi krzepi, jak i martwi, zwłaszcza wziąwszy pod uwagę, że to bynajmniej nie koniec odpadów w dolinie Brynicy. Nowych śmieci sukcesywnie przybywa – informują społecznicy.

Fot. Piekarskie Stowarzyszenie Przyrodników

Zalegające w różnych rejonach odpady negatywnie wpływają na wizerunek piekarskiej przyrody. Osoby zaangażowane w akcję mają jednak nadzieję, że ich trud nie pójdzie na marne. Ufają, że spacerowicze zwrócą większą uwagę na to, by dbać o swoje najbliższe otoczenie.