Piekary Śląskie: Kolejna pamiątka górnicza przejęta przez miasto

Autor: w dniu 2025-05-21

Miasto Piekary Śląskie na początku 2025 roku przejęło więżę wyciągową szybu Julian I, położony na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Julian. Niedawno weszło też w posiadanie chodnika ćwiczebnego, który zostanie zagospodarowany jako trwały element dziedzictwa górniczego miasta. 

Chodnik ćwiczebny jest – zaznaczają władze – nie tylko pamiątką po górniczej przeszłości, to również przestrzeń z potencjałem turystycznym i edukacyjnym. Może zostać zaadaptowany na izbę pamięci, ekspozycję muzealną czy miejsce wydarzeń kulturalnych. Może stać się unikalną atrakcją na mapie miasta.Wcześniej podjęto niezbędne czynności.

"Zanim podjęto decyzję o przejęciu chodnika, został on dokładnie sprawdzony przez specjalistów. Ekspertyzy wykazały, że przestrzeń jest dobrze wentylowana, bezpieczna i znajduje się w zadowalającym stanie technicznym. Co więcej, to duża i zróżnicowana powierzchnia – nie jest to jeden prosty korytarz, ale rozbudowany układ o sporej długości, który może służyć różnym funkcjom. Na podstawie dostępnej dokumentacji planowane dalsze działania związane z jego adaptacją" – informuje w oficjalnym komunikacie Urząd Miasta Piekary Śląskie.

Fot. UM Piekary Śląskie

Miasto ma nie tylko pomysł na zagospodarowanie przestrzeni, ale także zabezpieczyło środki finansowe na ten cel. Na rewitalizację całego kompleksu – w tym także chodnika ćwiczebnego – otrzymało łącznie ponad 8,2 mln dofinansowania. Pierwszy projekt pn. "Zwiększenie roli kultury i turystyki poprzez rewitalizację Wieży Wyciągowej szybu Julian I w Piekarach Śląskich" otrzymał wsparcie w wysokości 4.204.643,74 w ramach działania 9.1 programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021–2027 (ZIT). Jego celem jest nie tylko zabezpieczenie obiektu o wysokiej wartości historycznej, ale także zwiększenie atrakcyjności turystycznej regionu, co bezpośrednio obejmuje również chodnik ćwiczebny. Drugi projekt, pod nazwą "Rewitalizacja obiektu po byłej KWK Julian w Piekarach Śląskich", otrzymał dofinansowanie w wysokości 4.004.224,67 w ramach działania 10.9 (ponowne wykorzystanie terenów poprzemysłowych). W ramach tego zadania planowane jest m.in. stworzenie windy górniczej, co umożliwi dostęp do wyższych poziomów wieży wyciągowej i pełne wykorzystanie obiektu na cele społeczne, edukacyjne i turystyczne.

Przejęcie chodnika ćwiczebnego to – podkreśla miasto – ważny krok w kierunku ocalenia lokalnej historii i stworzenia nowych przestrzeni dla mieszkańców i odwiedzających. Władze chcą zapytać mieszkańców, jaki mieliby pomysł na zagospodarowanie opisywanego terenu. Przyszłość tego miejsca może łączyć pamięć o górniczym dziedzictwie z nowoczesnymi formami rekreacji i edukacji.