Piekary Śląskie: Nie wszyscy dostali brelok „Prowadzę, jestem trzeźwy”

Autor: w dniu 2025-03-04

Funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Piekarach Śląskich prowadzili poniedziałkowe działania "Trzeźwość". Zmotoryzowani, którzy mogli tego dnia prowadzić zgodnie z prawem, mogli otrzymać dedykowane im breloki. Nie wszyscy jednak zasłużyli…

W poniedziałkowy ranek piekarscy policjanci prowadzili akcję "Trzeźwość" skierowaną przeciwko nietrzeźwym kierującym. Działania te mają na celu poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a zwłaszcza zmniejszenie liczby wypadków drogowych spowodowanych przez kierujących znajdujących się pod wpływem alkoholu.

"Prowadzę jestem trzeźwy" to kampania społeczna, której organizatorem jest Województwo Śląskie, Fundacja Trzeźwość im. Krzysztofa Gmyrka i Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Województwa śląskiego, a partnerem merytorycznym śląska Policja. Akcja ma na celu przedstawienie zagrożeń na drodze powodowanych przez kierowców będących pod wpływem alkoholu i środków odurzających.

Akcja "Trzeźwość". Nie każdy dostał brelok "Prowadzę, jestem trzeźwy"

Oprócz kontroli trzeźwości kierujących policjanci przeprowadzali profilaktyczne rozmowy z kierowcami oraz wręczali breloki z hasłem "Prowadzę jestem trzeźwy" przekazane przez fundację. O tym, jak duże zagrożenie na drodze stanowią pijani kierowcy, nie trzeba nikogo przekonywać. Wsiadając za kierownicę po alkoholu, narażamy życie swoje, naszych bliskich i innych uczestników ruchu drogowego.

Kierowcy pojazdów na tzw.  "podwójnym gazie" wciąż stanowią zagrożenie dla pozostałych uczestników ruchu drogowego. W poniedziałkowy poranek na DW911 policjanci z drogówki zatrzymali do kontroli 30-letniego mieszkańca województwa łódzkiego, który kierował BMW, mając blisko promil alkoholu. Niecałe dwie godziny później na ulicy Tarnogórskiej zatrzymał 48-letniego mieszkańca Bytomia, który kierował mazdą, mając ponad promil alkoholu. Mężczyźni stracili prawo jazdy, a za swoje zachowanie odpowiedzą przed sądem.

Mundurowi przypominają, że kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem zagrożonym karą do 3 lat więzienia. Wobec sprawcy takiego przestępstwa sąd ma obowiązek orzec zakaz prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata oraz świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym, oraz Pomocy Postpenitencjarnej w kwocie nie niższej niż 5 000 złotych. Kolejną dolegliwością jest wyznaczana przez sąd kara grzywny czy podanie wyroku do publicznej wiadomości. Zatrzymywane prawo jazdy w wielu przypadkach wiąże się z również z utratą pracy. Ponadto sprawcy nie mogą liczyć na wypłatę odszkodowania przez ubezpieczyciela z tytułu OC, w razie uczestniczenia w zdarzeniu drogowym.