Teraz gramy:

Title

Artist
Background

W sobotnią noc, 12 sierpnia odbędzie się 8 Piekarska Noc Spadających Gwiazd. Wydarzenie jest związane z wystąpieniem największego nasilenia roju meteoroidów, zwanych Perseidami.

Przed nami wyjątkowe noce, kiedy będziemy spoglądali w niebo i wypatrywali spadających gwiazd. Połowa sierpnia to czas obserwacji Perseidów. Z tej okazji już od kilku lat w Piekarach Śląskich na Kopcu Wyzwolenia organizowana jest Noc Spadających Gwiazd. Nie inaczej będzie i w tym roku:

-To jest rój Perseidów, które obserwować można co roku o tej samej porze. W planach na sobotę mamy prezentację i wykład Krzysztofa Dwornika z Planetarium Śląskiego w Chorzowie oraz astrofotografika Bartosza Wojczyńskiego. Będą także występy Mażoretek Azaria i Kahani Dance, mobilne planetarium oraz  strefa gastronomiczna – zachęca piekarska radna Natalia Ciupińska – Szoska, organizatorka wydarzenia.

Najważniejsze dla obserwatorów jest to, że na weekend są przewidywane sprzyjające warunki pogodowe, które umożliwią obserwację nieba.

Czym są Perseidy?

Perseidy to jeden z najbardziej widowiskowych rojów meteorytów, który możemy oglądać nad Polską. "Spadające gwiazdy" będzie można obserwować przez kilka tygodni, ale największe nasilenie nastąpi właśnie w nocy z 12 na 13 sierpnia.

Główną zaletą tego zjawiska astronomicznego jest fakt, że może go doświadczyć każdy. Nie trzeba do tego specjalnych teleskopów, czy lornetek. Wystarczy położyć się na kocu w miejscu, które nie jest "zanieczyszczone" światłem i podziwiać spektakl. To nie jedyny rój meteorów, który można oglądać w ciągu roku, ale zdecydowanie najpopularniejszy ze względu na fakt, że można go oglądać w ciepłe letnie noce. Mimo tego, że najbardziej widoczny będzie w nocy z 12 na 13 sierpnia, to śmiało można wypatrywać meteorów już teraz.

Zamiany w organizacji ruchu – Noc Spadających Gwiazd

W dniu 12 sierpnia na sąsiadującym z Kopcem odcinku ul. Jana Pawła II (od skrzyżowania z ul. Inwalidów Wojennych do Drogi Wojewódzkiej nr 911) wprowadzona zostanie tymczasowa zmiana organizacji ruchu. Na wymienionym odcinku, od ul. Inwalidów Wojennych do DW 911, wprowadzony zostanie ruch jednokierunkowy z kierunkiem jazdy od ul. Bytomskiej do DW 911. Dojazd do ulicy Bytomskiej od strony DW 911 zostanie zapewniony poprzez wyznaczony objazd ulicą Pod Lipami.

Na ul. Jana Pawła II parkowanie skośne będzie możliwe na lewej części jezdni (patrząc w kierunku DW 911). Ścieżka rowerowa biegnąca wzdłuż odcinka ul. Jana Pawła II zostanie wygrodzona bez możliwości parkowania.
Ulica Do Kopca Wyzwolenia będzie dwukierunkowa z możliwością dojazdów do parkingów pod Kopcem Wyzwolenia. Nie będzie możliwy przejazd w stronę ul. Jana Pawła II. Na całym odcinku ul. Do Kopca Wyzwolenia będzie obowiązywał zakaz postoju. Zmiany obowiązywać będą od 12 sierpnia (sobota) od godz. 18.00 do 13 sierpnia (niedziela) do godz. 6.00.