Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Piekary Śląskie: Trwają przygotowania do Chwalebnego Misterium Męki Pańskiej [WIDEO]

Autor: w dniu 2024-03-18

"W cieniu Twoich rąk" – pod takim hasłem odbędzie się tegoroczne, ósme Chwalebne Misterium Męki Pańskiej na Śląskiej Jerozolimie, czyli Kalwarii Piekarskiej przy Sanktuarium Matki Bożej Piekarskiej.

W tym roku Chwalebne Misterium będzie wyjątkowe. Po okresie "przestoju" spowodowanego epidemią koronawirusa organizatorzy powrócą do pełnego odgrywania ostatnich wydarzeń z życia Jezusa. 24 marca o godzinie 9:30 zaplanowano misterium Niedzieli Palmowej (rozpoczęcie na szczycie Kalwarii) . 28 i 29 marca, czyli w Wielki Czwartek i Wielki Piątek będzie można uczestniczyć w ustanowieniu Eucharystii, pojmaniu, uwięzieniu, a następnie w sądzie, męce i śmierci Pana Jezusa. Misterium w te dni rozpocznie się o godzinie 9:00 w Bazylice Piekarskiej.

Chwalebne Misterium Męki Pańskiej odgrywane na Śląskiej Jerozolimie jest ogromnym przedsięwzięciem nie tylko artystycznym, ale i logistycznym. W tym wielkim dziele zaangażowanych jest blisko sto dwadzieścia osób, aktorów, osób z zaplecza scenograficznego, technicznego i organizacyjnego. Misterium to nie tylko przeżycie artystyczne, ale przede wszystkim przeżycie duchowe. Organizatorzy chcą kultywować tradycję przodków, którzy już ponad sto lat temu odgrywali "żywo męka" na Piekarskiej Kalwarii.

 

Drodzy Bracia i Siostry!
Jako organizatorzy Chwalebnego Misterium Męki Pańskiej w imieniu wszystkich osób zaangażowanych, pragniemy serdecznie Was zaprosić na Kalwaryjskie dróżki w Piekarach Śląskich. Zapraszamy przede wszystkim do wspólnej modlitwy, która na Piekarskiej Kalwarii ma swój inny, szczególny wymiar, ale również do uczestniczenia w przedstawieniu artystycznym które przygotowaliśmy mówiąc czysto po ludzku – jak najbardziej potrafiliśmy. Dzięki ogromnej pracy aktorów, statystów, osób z pionu scenograficznego, technicznego i organizacyjnego możemy poczuć się tak, jakbyśmy byli uczestnikami ostatnich wydarzeniach z życia Chrystusa. Droga Siostro, drogi Bracie! Przyjdź i zobacz na własne oczy jaką Miłością obdarzył nas Bóg – przez chwalebną mękę, śmierć i zmartwychwstanie swojego Syna – Jezusa Chrystusa. Poczujcie razem z nami to moc modlitwy, zostańcie świadkami tych wielkich tajemnic które dokonały się 2000 lat temu w Ziemi Świętej. "W cieniu Twoich rąk… Chwyć mnie i nieś, Niech Niebo bliżej będzie, Tak bardzo chcę, W ramionach skryć się Twych…" – zachęcają organizatorzy.

 

 

Radio Piekary jest patronem medialnym Chwalebnego Misterium Męki Pańskiej na Śląskiej Jerozolimie.