Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Piekary Śląskie: Za nami pierwsza odsłona Chwalebnego Misterium Męki Pańskiej

Autor: w dniu 2024-03-25

Pierwsza odsłona Chwalebnego Misterium Męki Pańskiej na Kalwarii Piekarskiej już za nami. Wczoraj aktorzy odegrali sceny związane z Niedzielą Palmową.

W tym roku jednak, okazji do zobaczenia inscenizacji "żywej męki" będzie więcej. Organizatorzy pracują nad Wielkim Czwartkiem i Wielkim Piątkiem.

-Pierwsze misteria w Piekarach Śląskich odbywały się ponad sto lat temu. W 2014 roku pojawił się pomysł powrotu do tej tradycji. Udało się to osiągnąć w 2015 roku. Od zera praktycznie zaczęliśmy odgrywać Chwalebne Misterium Męki Pańskiej. Okres pandemiczny mocno odcisnął piętno na inscenizacji – wiemy jak było. Trzy lata temu była odgrywana tylko Niedziela Palmowa, w ubiegłym roku niedziela i Wielki Piątek, a teraz już idziemy na całość. Za nami Niedziela Palmowa, a przed nami Wielki Czwartek i Wielki Piątek – mówi nam Mateusz Łyko, jeden z organizatorów Chwalebnego Misterium Męki Pańskiej w Piekarach Ślaskich.

 

 

W Wielki Czwartek i Wielki Piątek będzie można uczestniczyć w ustanowieniu Eucharystii, pojmaniu, uwięzieniu, a następnie w sądzie, męce i śmierci Pana Jezusa. Misterium w te dni rozpocznie się o godzinie 9:00 w Bazylice Piekarskiej. A o szczegółach będziemy jeszcze informować – jako patroni medialni wydarzenia.

 

Fot: M.Lubecka/Foto Lubecki