Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Piekary Śląskie: Żłobek w projekcie badawczym

Autor: w dniu 2024-03-13

W ramach programu LIFE – "Śląskie. Przywracamy błękit." Budynek filii piekarskiego żłobka (przy ul. Bytomskiej 81), jako jeden z 27 budynków zakwalifikował się do innowacyjnego projektu badawczego.

"Śląskie. Przywracamy błękit" jest największym przedsięwzięciem europejskim w kontekście ochrony powietrza. Obszar działań to całe województwo śląskie, w którym bierze udział 89 partnerów i współbeneficjentów. Okres realizacji to 1 stycznia 2022 roku – 31 grudnia 2027 roku, projekt jest współfinansowany jest z środków Unii Europejskiej programy LIFE.

Przez najbliższy rok za pomocą 600 różnego rodzaju czujników w 27 placówkach (w tym filii piekarskiego żłobka) będą prowadzone szczegółowe pomiary m.in.: temperatury zewnętrznej i wewnętrznej, siły wiatru i nasłonecznienia oraz ilości zużytego ciepła i energii elektrycznej. Pomiarom będzie podlegało również stężenie dwutlenku węgla w pomieszczeniach. Gaz ten może i nie jest trujący w takim stopniu jak czad, ale jego stężenie powoduje m.in. senność, zmęczenie i rozdrażnienie, a dla użytkowników jest to informacja o potrzebie lepszej wentylacji. Placówki biorące udział w projekcie zostały wytypowane przez Politechnikę Śląską we współpracy z Urzędem Marszałkowskim.

Dane będą zbierane przez 12 miesięcy i na ich podstawie zostanie sporządzona analiza danych. Następnie naukowcy z Politechniki Śląskiej w Gliwicach zaproponują nowe systemy energetyczne, które umożliwią osiągnięcie neutralności klimatycznej przez te budynki.  Ważne jest, że dane pomiarowe są publiczne. Oznacza to, iż mają państwo możliwość samodzielnie się z nimi zapoznać pod adresem: przywracamyblekit.pl.

Działanie realizowane jest w ramach projektu pn. "Śląskie. Przywracamy błękit" Kompleksowa realizacja Programu ochrony powietrza dla województwa śląskiego (LIFE20 IPE/PL/000007-LIFE-IP AQP-SILESIAN-SKY). Jest to największy projekt ochrony powietrza w Europie, obejmuje swoim zasięgiem całe województwo śląskie.