Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Piekarzanie wspólnie odśpiewali hymn i zasadzili symboliczny dąb

Autor: w dniu 2023-11-10

Dzisiaj, w przeddzień 105. rocznicy odzyskania Niepodległości, mieszkańcy Piekar Śląskich, w ramach akcji "Niepodległa do hymnu", wspólnie odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego. Wydarzenie odbyło się w samo południe w Parku Wolności, gdzie przy akompaniamencie Orkiestry Dętej KWK "Julian" – śpiewali: dzieci i młodzież, służby mundurowe, mieszkańcy, a także władze miasta z Prezydent Sławą Umińską-Kajdan – na czele.

Obecni byli także Łukasz Ściebiorowski – poseł elekt, Urszula Koszutska – Wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Śląskiego, piekarscy radni, insp. Paweł Dratwiński – Komendant Miejski Policji w Piekarach Śląskich, st. bryg. Tomasz Dziechciarz – Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Piekarach Śląskich, Wojciech Golasiński – Komendant Straży Miejskiej w Piekarach Śląskich, a także Marian Lorc – inicjator akcji sadzenia symbolicznego Dębu Wolności.

-Przekrój pokoleń, od przedszkolaków do seniorów. Uczmy od najmłodszych lat jak świętować radośnie – mówi prezydent Piekar Śląskich Sława Umińska-Kajdan

O wartości takich wydarzeń przekonani są ci, którzy uczestniczyli w dzisiejszej uroczystości.

-To wspaniałe, że jesteśmy w stanie się tutaj spotkać i cieszyć się tą radością jutrzejszego święta – mówi komendant piekarskiej policji Paweł Dratwiński

Po wspólnym odśpiewaniu hymnu, w Parku Wolności dokonano symbolicznego zasadzenia Dębu Wolności, upamiętniającego 105. rocznicę odzyskania Niepodległości.

-Śpiewanie hymnu to jest piękna tradycja. Tradycja, która towarzyszy nam w tych dniach, kiedy mówimy o wolności, kraju, wyzwoleniu i wartościach, które są niezbędne dla rozwoju naszego kraju. Jesteśmy tu dziś po to, by posadzić dąb wolności. To wydarzenie, które zainspirował pan Marian Lorc. Pan Marian Lorc jest wyjątkowym człowiekiem. To osoba, która w Piekarach Śląskich jest znana z tego, że ceni wartości wolnościowe, ceni demokrację i dziś mamy dowód, ponieważ posadziliśmy wspólnie dąb wolności – wiceprzewodnicząca sejmiku województwa śląskiego Urszula Koszutska. Jutro w Piekarach Śląskich zaplanowano też obchody Święta Niepodległości.

Dąb – jak podkreśla Urząd Miasta Piekary Śląskie – to symbol siły, trwałości, polskości. To dziś niewielkie drzewko z biegiem lat będzie się rozwijało, symbolizując pamięć o dzisiejszym dniu, pamięć o rocznicy odzyskania przez nasz kraj suwerenności, pamięć o tym, że Piekary Śląskie są polskie.

To już 6. edycja akcji "Niepodległa do Hymnu". Jak co roku Biuro "Niepodległa" zaprasza do włączenia się we wspólne śpiewanie Hymnu Polski. Od 2018 roku na mapie kraju znalazło się około 1000 podmiotów, które zorganizowały już wspólne śpiewanie na 6 kontynentach.