Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Pierwsza taka karetka w Polsce. Działa w powiecie bielskim

Autor: w dniu 2023-04-26

Bielskie Pogotowie Ratunkowe ma od wtorku do dyspozycji nową karetkę. Ma nieco inne właściwości niż standardowe pojazdy medyczne. 

Stacja pogotowia w Kobiernicach ma nowy pojazd. Trafił tam nowy ambulans kontenerowy na bazie pojazdu marki Mercedes-Benz Sprinter.

– To pierwsza karetka kontenerowa w Polsce z napędem 4×4, która wchodzi do systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne – mówi Wojciech Waligóra, dyrektor Bielskiego Pogotowia Ratunkowego o nowym pojeździe.

Wartość inwestycji wyniosła 925 tys. złotych. Kluczowe jest jednak to, że wpłynie ona pozytywnie na bezpieczeństwo mieszkańców regionu.

– Mam nadzieję, że dojedzie tam gdzie potrzeba bo będzie "pracowała" w trudnym górskim terenie. Z takim zamysłem była kupiona mówi starosta bielski Andrzej Płonka.

Karetka ma szereg zalet

Najważniejsze jest to, że w nowym pojeździe znacznie wzrośnie komfort pracy ratowników medycznych. Kontenerowa zabudowa o prostych ścianach sprawia, że ratujący życie pacjenta mają więcej miejsca. Oznacza to, że dostęp do chorego jest znacznie lepszy z każdej strony. To nie wszystko. W centralnym punkcie samochodu znajdują się nosze elektryczno-hydrauliczne o udźwigu powyżej 300 kg. W standardowych pojazdach nosze umiejscowione są wzdłuż ściany bocznej, co sprawia, że miejsca do pracy jest zdecydowanie mniej. Pomaga również pneumatyczne zawieszenie – przy otwarciu tylnych drzwi nosze z chorym obniżają się.

– Komfort pracy w XXI w powinien dotyczyć również placówek medycznych na kółkach. Mamy świetną bryłę i świetną lokalizację wszystkich urządzeń, zarówno stacjonarnych, jaki i przenośnych. W takiej karetce możemy poruszać się w sposób nieskrępowany – tłumaczy lekarz Marek Frymorgen, z-ca dyrektora BPR.

Masa całkowita tego ambulansu przekracza 3,5 tony i wymaga od ratowników posiadania prawa jazdy kat. C. Karetkę kupiono ze środków własnych Bielskiego Pogotowia Ratunkowego.

Fot. Powiat Bielski

W przekazaniu pojazdu w stacji Kobiernice uczestniczyli także: Dorota Nikiel i Barbara Adamska z Zarządu Powiatu, władze gminy Porąbka z wójtem Pawłem Zemankiem, a także Rada Społeczna bielskiego pogotowia, której przewodniczy B. Adamska.