Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Produkcja Krabów i serwis Leopardów w Gliwicach

Autor: w dniu 2023-04-26

Zakłady Mechaniczne Bumar Łabędy będą miały nowe zlecenia. Premier Mateusz Morawiecki potwierdził dzisiaj, że na Śląsku będą produkowane armatohaubice Krab i serwisowane czołgi Leopard.

Premier Mateusz Morawiecki, podczas wizyty w Bumar Łabędy w Gliwicach, zapowiedział produkcję armatohaubicy Krab właśnie w tym zakładzie. W ostatnim czasie Polska podpisała także list intencyjny w sprawie serwisowania czołgów Leopard 2 w Bumar Łabędy.

Produkcja Krabów i serwis Leopardów realizowane przez Bumar

Szef polskiego rządu podkreślił podczas dzisiejszej wizyty w Gliwicach, że państwo ma obecnie dodatkowe środki, dzięki którym możliwy jest rozwój polskiego przemysłu. To z kolei wpłynie na powstanie dodatkowych miejsc pracy.

– To jest dla mnie najważniejsze – wynagrodzenia polskich pracowników i nowe miejsca pracy, jak najbardziej zaawansowane miejsca pracy, ale miejsca pracy dla wszystkich dla techników, projektantów, inżynierów, pracowników linii technologicznych, dla wszystkich musi być jak najwięcej miejsc pracy – podkreślił szef polskiego rządu.

Zakłady Mechaniczne Bumar-Łabędy należą do przedsiębiorstw o strategicznym znaczeniu dla obronności kraju. Specjalizują się w produkcji, remontach oraz modernizacji sprzętu pancernego. Są też głównym wykonawcą modernizacji czołgów Leopard.

Fot. KPRM

Na przełomie lutego i marca 2023 r. Polska przekazała Ukrainie łącznie aż 14 czołgów Leopard 2A4. Pojazdy tego typu będą dostarczane również przez Norwegię, Kanadę, Niemcy czy Hiszpanię. Wykorzystywanie zachodniego sprzęt przez ukraińską armię wymaga serwisowania, napraw oraz dostarczenia części zamiennych. Polski rząd zadeklarował gotowość do stworzenia centrum serwisowania czołgów Leopard 2 na terytorium RP.

– Tutaj będzie centrum serwisowania, centrum napraw dla czołgów Leopard. Już tutaj jest kawałek linii produkcyjnej, montażowej, serwisowej właśnie czołgów Leopard – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Ukraina z polskim sprzętem wojskowym

5 kwietnia premier Mateusz Morawiecki i prezydent Wołodymyr Zełenski spotkali się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, gdzie omówili sprawy, które dotyczyły wsparcia Ukrainy w walce o wolność. Od początku rosyjskiej inwazji Polska przekazywała sąsiadom walczącym o wolność niezbędny sprzęt wojskowy. W ostatnim czasie, kraj broniący się przed agresją rosyjską złożył w Polsce zamówienia na znaczące ilości uzbrojenia polskiej produkcji. Chodzi o armatohaubice Krab, karabinki Grot oraz transportery opancerzone Rosomak. Jest to duży sukces polskiego przemysłu zbrojeniowego.

– W Bumarze w Gliwicach będzie produkcja Kraba. O to zabiegali pracownicy oraz zabiegało kierownictwo – powiedział dziś Prezes Rady Ministrów.