Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Oszukiwali na BLIK. Rozbito zorganizowaną grupę

Autor: w dniu 2023-04-26

Włamywali się na media społecznościowe, podszywali pod inne osoby i rozsyłali prośby o pomoc finansową. W proceder zamieszanych jest 12 osób. 

Policjanci rozbili zorganizowaną grupę oszustów działających metodą "na kod bankowy", czyli BLIK. Śledztwo prowadzi Prokuratura Regionalna w Katowicach.

Prośba o BLIK. Oszuści wykorzystują chęć pomocy

Policjanci z Częstochowy gromadzili i analizowali od października zeszłego roku informacje dotyczące przestępców bogacących się kosztem innych. Współpracując z Prokuraturą Regionalną w Katowicach wpadli na trop zorganizowanej grupy przestępczej, która z wyłudzania pieniędzy metodą "na kod bankowy" uczyniła sobie stałe źródło dochodów. Złapano 12 mieszkańców woj. zachodniopomorskiego w wieku od 22 do 35 lat. Ci wyłudzali dane do logowania od użytkowników jednego z portali społecznościowych, potem podszywając się pod nich, oszukiwali ich znajomych. Policjanci dotarli do 100 pokrzywdzonych z całej Polski. Nie wykluczają, że takich osób może być znacznie więcej. Apelują do wszystkich, którzy mogli paść ofiarami oszustw tą metodą o kontakt z Wydziałem do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie pod numerem telefonu 47 85 812 70 lub z najbliższą jednostką Policji.

Przestępcy korzystają ze schematu

Schemat działania oszustów zawsze wyglądał tak samo. Przestępcy najpierw włamywali się na prywatne konta w mediach społecznościowych, a następnie przez komunikator rozsyłali wiadomości do osób z listy znajomych. Prosili w nich o wsparcie finansowe. Często było tak, że odbiorca wiadomości uwierzył, że to znajomy wpadł w tarapaty finansowe. Wtedy dochodziło do wygenerowania kodu. Wszyscy przestępcy usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz oszustwa i trafili do aresztu. Na poczet przyszłych kar śledczy zabezpieczyli należące do sprawców mienie warte blisko pół miliona złotych.

-Apelujemy o szczególną ostrożność i ograniczone zaufanie do treści zamieszczanych w internecie. Należy zwrócić uwagę na posty, które zachęcają sensacyjnym tytułem np. o porwaniach dzieci, grasujących przestępcach, czy atrakcyjnych promocjach w popularnym sklepie. Kliknięcie w nie może przekierować nas na fałszywe strony, gdzie może dojść do kradzieży danych. Przestrzegamy też przez klikaniem w linki, otrzymanych w wiadomościach od znajomych. Najczęściej za rozsyłaniem tego typu treści stoją cyberprzestępcy, którzy próbują w ten sposób wyłudzić loginy, hasła lub inne informacje – zwracają się w opublikowanym komunikacie policjanci.