Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Oszustwo na BLIK. Ktoś podszył się pod mieszkańca Piekar Śląskich

Autor: w dniu 2023-03-15

BLIK jest wygodną formą płatności, z której korzysta się coraz częściej. Okazuje się jednak, że trzeba być uważnym, bo można paść ofiarą oszustwa. Tak stało się w przypadku mieszkańca Piekar Śląskich. Poszkodowany został w ten sposób mężczyzna, który uwierzył w historię o tym, że członek rodziny potrzebuje pożyczki.

Do piekarskich policjantów wpłynęło zgłoszenie od mieszkańca Siemianowic Śląskich, który został oszukany metodą na BLIK. Był przekonany, że pisze z członkiem rodziny, który prosi o podanie kodu BLIK. Ten był rzekomo potrzebny do opłacenia zakupów. Okazało się to kłamstwem.

Oszustwo na BLIK. Ktoś włamał się na konto

Mieszkaniec Siemianowic Śląskich podał i zatwierdził wygenerowane kody. Nie sprawdził, czy bliska mu osoba rzeczywiście potrzebuje takiego wsparcia. Okazało się, że oszust włamał się na konto w mediach społecznościowych mieszkańca Piekar Śląskich i podszywając się pod niego, wyłudził od znajomych pieniądze.

Fot. KMP Piekary Śląskie 

Jak działają oszuści?

Przestępcy przejmują konta w serwisach społecznościowych i próbują przekonać ofiary do przekazania im pieniędzy. Zawsze wtedy chodzi o jakiś nagły przypadek, nagłą potrzebę. Często proszą o wypłacenie pieniędzy za pomocą BLIK-a. Wiadomo – trzeba podać unikalny kod i potwierdzić transakcję w swojej aplikacji bankowości mobilnej. Oszukany właściwie sam przekazuje pieniądze oszustowi. Wiele osób, sądząc, że koresponduje ze swoim znajomym, podaje wygenerowany ciąg cyfr, a następnie w aplikacji mobilnej banku potwierdza PIN-em realizację transakcji, nie sprawdzając jej szczegółów. Wyrażając zgodę na transakcję, użytkownicy tracą pieniądze na rzecz osoby podszywającej się pod znajomych z sieci społecznościowych.

Policja apeluje o uważność i zabezpieczanie kont

Policjanci apelują do użytkowników portali społecznościowych o odpowiednie zabezpieczanie dostępu do swoich kont. Podkreśla, kolejny raz, że klikanie w nieznane linki może dać osobom nieuprawnionym wolną drogę do korzystania z różnych zasobów.

Jak uniknąć wyłudzenia? Kilka porad:

  • stosuj dwuskładnikowe uwierzytelnianie swoich kont społecznościowych, np. wymóg potwierdzenia logowania sms-em. To znacznie utrudni przestępcy dostać się do naszego konta.
  • potwierdzaj tożsamość "znajomych", którzy za pomocą komunikatora kontaktują się z nami i proszą o pożyczkę. Zadzwoń do takiej osoby.
  • sprawdzaj dane transakcji przed jej zatwierdzeniem w aplikacji bankowości mobilnej. Przestępca nie skorzysta z kodu, dopóki nie potwierdzisz transakcji na swoim telefonie.
  • chroń swój telefon oraz PIN do aplikacji mobilnej banku.
Tagi