Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Pierwszy zabieg osseointegracji na Śląsku

Autor: w dniu 2023-02-28

Osseointegracja to innowacyjna metoda pomocy pacjentom po amputacji nóg. Pierwszy tego rodzaju zabieg w regionie wykonano w szpitalu Avimed w Katowicach. 

Działania podejmowane przez lekarzy polegają na implantacji śródkostnej implantu, który umożliwia mocowanie elementów protezy. Stabilne mocowanie implantu wewnętrznego endoprotezy umożliwia przekazywanie bodźców z podłoża w sposób zbliżony do naturalnej kończyny. Umożliwia to lepsze chodzenie, poruszanie się po nierównym terenie, czucie podłoża zbliżone do naturalnego.

Zabieg osseointegracji – pierwszy taki w regionie

Zabieg przeprowadzili wczoraj wspólnie prof. Horst Aschoff z zespołem specjalistów: Łukaszem Kawikiem, Mariuszem Zawalem, Jakubem Cetnarskim. W transmisji zabiegu z sali operacyjnej wzięli udział zaproszeni goście, lekarze, fizjoterapeuci oraz personel medyczny. Wśród nich lekarze z Ukrainy, którzy niosą pomoc poszkodowanym, ukraińskim żołnierzom. Od dziś zabieg będzie wdrażany m.in. we Lwowie.

Sami pacjenci potwierdzają, że odczucia związane z chodzeniem po zabiegu zdecydowanie bardziej przypominają te, które ma osoba zdrowa, o zdrowych nogach.