Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Piramida finansowa pozwoliła im zarobić miliony. Akt oskarżenia trafił do sądu

Autor: w dniu 2023-07-11

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Katowicach zakończyli śledztwo przeciwko założycielom piramidy finansowej. Sprawcy oferowali rzekomo bardzo korzystne inwestycje w branży deweloperskiej. Akt oskarżenia w ich sprawie właśnie trafił do sądu.

Prezes zarządu i jego wspólnik, faktycznie zarządzający działaniami spółki, zawierali umowy inwestycyjne z klientami, wyszukiwanymi za pośrednictwem internetu, bądź tzw. poczty pantoflowej. Zarządzający szemranym interesem proponowali lokowanie środków w nieruchomości, co miało przynosić korzystne prowizje. Za pierwsze zainwestowane środki prowizja była wypłacana zgodnie z umową. Potem było tylko gorzej…

Piramida finansowa przyniosła problemy

W rzeczywistości szybki zysk miał jedynie skusić do ponownego zainwestowania środków, już w znacznie wyższej kwocie i spowodować rozpowszechnienie informacji o tym "złotym interesie" wśród coraz to większej liczby potencjalnych inwestorów.

Zazwyczaj po 2-3 miesięcznej, zgodnej z umową współpracy i terminowych wypłatach prowizji, przedstawiciele spółki zrywali kontakt z klientami, a zainwestowane środki stawały się niemożliwe do odzyskania.

Policja wykonała przeszukania

Policjanci z komendy wojewódzkiej w Katowicach przeszukali m.in. siedzibę spółki i mieszkania  osób związanych z przestępczym procederem, zabezpieczając obszerną dokumentację dotyczącą działalności firmy. Jej wnikliwa analiza oraz przesłuchanie szeregu świadków, pozwoliły śledczym na zgromadzenie obszernego materiału dowodowego w tej sprawie. Wszystko to pozwoliło na zatrzymanie w grudniu 2022 roku dwóch podejrzanych – prezesa zarządu i osoby faktycznie kierującej działaniami spółki. W sprawie prowadzonej pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Sosnowcu, podejrzani usłyszeli zarzuty oszustwa dotyczącego mienia wielkiej wartości, bo wynoszącego aż 12 milionów złotych i "prania brudnych pieniędzy". Śledczy ustalili 177 pokrzywdzonych osób, które na inwestycjach oferowanych przez oszustów straciły od kilkudziesięciu tysięcy do nawet 2 milionów złotych. 

Sąd Rejonowy w Sosnowcu zastosował wobec obu zatrzymanych podejrzanych 36- i 44-latka środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, który został utrzymany aż do zakończenia sprawy.

Zważywszy na fakt, że podejrzani dopuścili się przestępstwa dotyczącego mienia wielkiej wartości, a ze swojego zachowania uczynili sobie stałe źródło dochodu, grozi im teraz kara do 15 lat więzienia.