Teraz gramy:

Title

Artist
Background

GOPR podsumowuje akcje od początku wakacji

Autor: w dniu 2023-07-11

Od początku wakacji ratownicy beskidzkiego GOPR-u musieli udzielić pomocy aż 59 osobom poszkodowanym w wypadkach na górskich szlakach. Apelują w związku z tym do turystów o ostrożność i rozwagę.
Przez ponad dwa tygodnie (w tym trzy weekendy) w Beskidach doszło do 33 wypadków rowerzystów na szlakach oraz 23 wypadków z udziałem turystów spacerujących po górach.

GOPR podsumowuje wakacyjne interwencje

Na stronie GOPR Beskidy ratownicy podzielili się listą wszystkich incydentów, które miały miejsce w dniach 8 i 9 lipca. Łącznie w ciągu tego weekendu ratowników wzywano lub zgłaszano im, iż doszło do jakiegoś nieszczęśliwego incydentu na szlaku łącznie w 7 przypadkach. Do pierwszego wypadku doszło już w sobotę 7 lipca o godzinie 5:45 rano. Ratownicy dostali zgłoszenie od 37- letniego mężczyzny, który doznał kontuzji w trakcie zbiegania ze szczytu. W przeciągu całej soboty doszło w sumie 4 interwencji ratowników na ścieżkach. Weekend zakończył się niestety długą akcją ratunkową, do której ratownicy zostali wezwani w niedzielę o godzinie 18:10. Zgłoszenie dotyczyło kobiety z urazem w okolicy stawu skokowego. Cały incydent miał miejsce w Paśmie Mędralowej w rejonie Przełęczy Głuchaczki. O godz. 19:10 zespół ratowników z karetką dotarł na miejsce zdarzenia i przystąpił do zabezpieczenia ratowanej. Kobieta została przewieziona do miejsca, gdzie zaparkowała swój samochód, żeby mogła sama pojechać na SOR w celu dalszej diagnostyki.

Fot. GOPR Beskidy

Ratownicy apelują do spacerowiczów o ostrożność oraz zachęcają do wzięcia udziału w szkoleniach dotyczących tego, jak bezpiecznie spędzać wakacje. Najbliższe spotkania będą miały miejsce w Zawoi Czatoży – kompleksie rekreacyjnym w dniu 16 lipca oraz w dniu 23 lipca w Jordanowie na parkingu przy Urzędzie Miasta. GOPR apeluje również do instalacji aplikacji Ratunek oraz posiadania zapisanego numeru alarmowego w górach: 985 / 601-100-300.

Opracował: Filip Sajdak